SPORT 30 ianuarie 2024

O nouă victorie la scor pentru Sepsi-SIC

de Marius Raczek | 953 vizualizări

În etapa a 11-a din Liga Națională la Baschet Feminin, Sepsi-SIC s-a impus categoric, în deplasare la CSTBv CSU Olimpia Brașov și continuă să conducă în clasament cu procentaj maxim al victoriilor.

Partida a fost practic fără istoric, Sepsi-SIC a dominat întâlnirea de la Brașov, la pauză scorul fiind de 51-26. Singurul moment în care gazdele au pus cu adevărat probleme a fost în sfertul al treilea, pe care și l-au adjudecat. La final însă, victoria fetelor pregătite de Zoran Mikes a arătat diferența de valoare, 103-66 (23-12, 28-14, 20-23, 32-17). Principalele marcatoare au fost: Jankovic (25 de puncte), Hristova (21 de puncte) și Gereben ( 20 de puncte).

În clasament, Sepsi-SIC continuă să rămână în frunte cu zece victorii din tot atâtea posibile, iar etapa următoare va primi vizita echipei CS Rapid București. Până atunci însă, marți, cu începere de la ora 21:00, Sepsi-SIC va disputa ultima partidă din EuroLeague, în deplasare la LDCL Lyon.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook