SPORT 1 august 2023

Medalie de argint la FOTE pentru două reprezentante ale Sepsi-SIC

de Marius Raczek | 761 vizualizări

În perioada 23-29 iulie, la Maribor, în Slovenia, a avut loc Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE). În competiția de handbal feminin, cu Ioana Pavăl și Maria Balint în lot, România a cucerit medaliile de argint.

Echipa națională de handbal feminin U17, având în componență și două reprezentante ale clubului Sepsi-SIC, a avut o prestație lăudabilă la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), ajungând până în finala competiției. În faza grupelor România a câștigat toate cele trei partide disputate: 29-23 cu Slovenia, 34-23 cu Polonia și 34-28 cu Norvegia, obținând astfel calificarea în semifinale. Aici, echipa noastră a întâlnit Olanda, pe care a învins-o categoric cu 32-20, dar a pierdut finala, cu 27-32, în fața Franței.

După acest parcurs Ioana Pavăl și Maria Balint (transferată de la Corona Brașov, care din următorul sezon va îmbrăca tricolul echipei Sepsi-SIC), alături de colegele lor s-au ales cu medaliile de argint ale competiției.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook