SPORT 5 iulie 2022

Locul secund pentru CSS Sfântu Gheorghe la Campionatul Național U12

de Marius Raczek | 1035 vizualizări

În cadrul Campionatului Național U12 de baschet feminin, care a avut loc la Costinești, CSS Sfântu Gheorghe a ocupat poziția secundă, în timp ce Sepsi-SIC s-a clasat pe locul șase.

Prima parte a competiției a programat șapte etape, rezultatele obținute de echipele covăsnene fiind:

CSS Sfântu Gheorghe - CSS Sibiu 37-8

CSS Sfântu Gheorghe - Sportul Studențesc 17-26.

Prin rezultatele înregistrate, CCS Sfântu Gheorghe s-a clasat pe poziția a treia, iar Sepsi-SIC pe cea de-a șaptea, ultima. CSS Sfântu Gheorghe a intrat în lupta pentru primele poziții și, după ce în semifinale a trecut de Sportul Studențesc cu 25-6, a cedat în finală, 10-40 cu ACS Dan Dacian București. Sepsi-SIC a jucat în semifinalele locurilor 5-7 și a învins pe CS MP Sport Timișoara, dar a pierdut apoi cu CSS Sibiu, 10-28, ocupând la final poziția a șasea.

Pentru CSS Sfântu Gheorghe au evoluat: Bod Fanni, Péter Kata, Németh-Márton Noémi, Guiu-Kovács Beáta, Biró Bóra Kamilla, Csősz Orsolya, Kovács Renáta, Jaksa Lívia Hanna, Dezső Petra, Chiricescu Karina, Biró Hanna; antrenor: Sonda Arnold. Din lotul celor de la Sepsi-SIC au făcut parte: Makó Elizabeth, Kovács Eszter, Máthé Mária Sonia, Pál Kató, Dániel Gréta, Szabó Zsófia, Vas Réka, Toók Noémi, Szabó Angyalka, Román Csengele, Gál Anna, Bakó Maya; antrenor: Veres Adrienn.

Sursa foto: Facebook/ Sepsi-SIC