SPORT 16 aprilie 2024

La o victorie de medaliile de bronz

de Marius Raczek | 910 vizualizări

Sepsi-SIC a câștigat prima partidă din cele contând pentru finala mică, locurile 3-4, din cadrul Ligii Naționale de Baschet Feminin, în fața echipei CS Municipal Târgoviște.

În Sala Sepsi Arena, oaspetele au început mai bine și au trecut în avantaj, până la finalul primului sfert Sepsi-SIC reușind să echilibreze jocul. Au urmat două sferturi adjudecate clar de trupa lui Zoran Mikes, ca și ultimul de fapt, astfel că Sepsi-SIC s-a impus cu rezultatul de 82-57 (24-24, 21-14, 21-9, 16-10). Principalele marcatoare au fost: Armanu (24 de puncte), Hristova (17 puncte) și Range (12 puncte). Ecaterina Armanu a fost jucătoarea meciului, pe lângă cele 24 de puncte mai trecându-și în statistici cinci recuperări și trei pase decisive.

Partida a doua va avea loc joi, 18 aprilie, la Târgoviște, iar Sepsi-SIC mai are nevoie de un succes pentru a cuceri medaliile de bronz ale sezonului 2023-2024.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook