SPORT 25 martie 2024

Înfrângeri în ultima etapă din sezonul regulat

de Marius Raczek | 1050 vizualizări

În ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 3 la fotbal, ambele echipe covăsnene prezente în Seria 5 au fost învinse, Sepsi OSK II la Câmpulung Muscel, iar KSE Târgu Secuiesc la Râșnov.

Sepsi OSK II s-a deplasat pe terenul liderului, AFC Câmpulung Muscel, acolo unde a fost învinsă cu rezultatul de 4-1. Gazdele au deschis scorul dintr-un penalty, dar după pauză prin reușita lui Coman alb-roșii au egalat. Muscelenii, însă, au avut nevoie de doar patru minute în care au marcat de trei ori și au pecetluit soarta partidei. Valentin Suciu a avut la dispoziție lotul: Gedő – Popa, Vereguț, Moroșanu, Bujdosó, Grigore, Horciu, Stanislav, Kocsis, Coman, Veress; rezerve: Tanasa, Ghimbovschi, Ureche, Ene, Mihoreanu, Bena, Gyulai, Folea, Berde.

Tot în fața unui adversar puternic, Olimpic Cetate Râșnov, ocupanta poziției a treia, a cedat și KSE Târgu Secuiesc, dar la limită, rezultat 1-0. Unicul gol al partidei a venit cu zece minute înainte de pauză. Antrenorul Călin Moldovan a utilizat lotul: Albert – Veres, Perényi, Botorok, Ketesdi, Turcu, Agafiței, Sütő, Gergely, Zöld, Demeter; rezerve: Bunduc, Fábián, Albu, Fülöp, Bandi, Dobos, Kerestély, Cîrstian.

KSE Târgu Secuiesc a terminat sezonul regulat pe poziția a șasea, urmată în clasament chiar de Sepsi OSK II, astfel că ambele echipe vor continua competiția în Play-Out. În prima etapă din faza secundă, Sepsi OSK II va evolua acasă cu Viitorul Curița, iar KSE Târgu Secuiesc va primi vizita echipei Ciucaș Tărlungeni.