SPORT 27 mai 2022

Doar amendă pecuniară pentru U Craiova 1948

de Marius Raczek | 1120 vizualizări

Partida din etapa a 9-a contând pentru Play-Out-ul Ligii 1 a adus o victorie la scor pentru Sepsi OSK la Craiova, însă atitudinea suporterilor echipei gazdă a stricat în două rânduri frumusețea spectacolului sportiv.

Sepsi OSK s-a impus în acea partidă cu 5-0, iar suportirii echipei U Craiova 1948 și-au manifestat frustrarea prin manifestări xenofobe. Prima dată arbitrul central a întrerupt partida în minutul 20, la solicitarea crainicului spiritele domolindu-se și jocul putând fi reluat. Atitudinea fanilor gazdelor s-a repetat în minutul 89. Atunci partida s-a putut relua abia după cinci minute. Pentru incidentele din tribune, Liga Profesionistă de Fotbal a decis sancționarea clubului U Craiova 1948 cu penalitate sportivă în valoare de 7.500 lei.

Suporterii echipei U Craiova 1948 nu sunt la prima astfel de atitudine nesportivă, și în partida cu CS Mioveni jocul fiind oprit, atunci în vizorul scandărilor xenofobe fiind arbitrul Kovács István.