SPORT 26 aprilie 2023

AS Prima Brăduț a trecut în fruntea clasamentului Ligii 4 Covasna

de Marius Raczek | 849 vizualizări

Etapa a 19-a din Liga 4 Covasna a fost una mai echilibrată ca de obicei, capul de afiș fiind derbyul primelor două clasate, câștigat de AS Prima Brăduț pe terenul celor de la CSO Baraolt, prin care a trecut în fruntea ierahiei.

Derbyul de la Barolt a fost unul echilibrat, și, după o primă repriză albă, AS Prima Brăduț a deschis scorul, gazdele au egalat, dar cu patru minute înainte de final, Szántó a marcat golul victoriei. Deși are o partidă mai puțin disputată, AS Prima Brăduț a trecut în fruntea clasamentului. De asemenea, ACS Arcuș a trecut pe poziția a patra după victoria cu AS Covasna.

Rezultate complete:

CSO Baraolt - AS Prima Brăduț 1-2

AFC Cernat - AS Progresul Sita Buzăului 2-2

ACSFC Păpăuți - ASFC Brețcu 1-1

AS Harghita Aita Mare - ATSC Reci 1-2

ACS Arcuș - AS Covasna 3-1

ACS Nemere Ghelința - ACS Stăruința Zagon 0-3

AS Perko Sânzieni - FC Catalina 2-0

Clasament: 1. AS Prima Brăduț - 45 p, 2. CSO Baraolt - 44 p, 3. ACS Stăruința Zagon - 38 p, 4. ACS Arcuș - 32 p, 5. AS Covasna - 32 p, 6. AS Perko Sânzieni - 31 p, 7. ATSC Reci - 24 p, 8. ACSFC Păpăuți - 21 p, 9. AS Progresul Sita Buzăului - 21 p, 10. ACS Nemere Ghelința - 18 p, 11. AFC Cernat - 17 p, 12. AS Harghita Aita Mare - 16 p, 13. ASFC Brețcu - 12 p, 14. FC Catalina - 5 p.

În competiția juniorilor U19, s-au marcat multe goluri, de această dată performera etapei fiind AS Perko Sânzieni, în timp ce șefia clasamentului este deținută în continuare de AS Progresul Sita Buzăului.

Rezultate complete:

CSO Baraolt - AS Prima Brăduț 5-1

AFC Cernat - AS Progresul Sita Buzăului 0-4

ACSFC Păpăuți - ASFC Brețcu 3-3

ACS Arcuș - AS Covasna 3-4

ACS Nemere Ghelința - ACS Stăruința Zagon 3-7

AS Perko Sânzieni - FC Catalina 10-0

Clasament: 1. AS Progresul Sita Buzăului - 48 p, 2. AS Covasna - 46 p, 3. AFC Cernat - 40 p, 4. Sepsi OSK - 39 p, 5. CSO Baraolt - 38 p, 6. AS Perko Sânzieni - 36 p, 7. ASFC Brețcu - 33 p, 8. AS Prima Brăduț - 23 p, 9. ACS Stăruința Zagon - 18 p, 10. ACSFC Păpăuți - 11 p, 11. ACS Arcuș - 11 p, 12. FC Catalina - 10 p, 13. AS Harghita Aita Mare - 9 p, 14. ACS Nemere Ghelința - 0 p.

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.