SPORT 27 iunie 2023

AS Prima Brăduț a ratat promovarea în Liga 3

de Marius Raczek | 680 vizualizări

Campioana județului Covana, AS Prima Brăduț, a pierdut și manșa retur a barajului pentru promovarea în Liga 3, după ce în tur victoria revenise de asemenea celor de la Industria Galda de Jos, cei care, din sezonul următor, vor evolua în al treilea eșalon valoric.

AS Prima Brăduț a început partida sub presiunea celor trei goluri pe care le avea de recuperat, după înfrângerea din tur, și în bună măsură a reușit să pună probleme adversarului. Cea mai importantă ocazie i-a aparținut lui Szanto, care din lovitură liberă a trimis în bară. Și Veress a avut două situații bune, dar la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0. În partea secundă, Industria Galda de Jos a controlat jocul, singurul gol al partidei venind în minutele de prelungire.

Cum KSE Târgu Secuiesc a retrogradat, iar AS Prima Brăduț nu a reușit promovarea, în sezonul 2023-2024, cel mai probabil, județul Covasna va avea o singură reprezentantă în Liga 3, și anume Sepsi OSK 2.