POLITICA 31 martie 2021

Guvernul a numit prefectul județului Covasna

de Iulia Drăghici - Taraș | 3068 vizualizări

Lista tuturor prefecților pe care i-a avut județul, după 1989

Guvernul a numit, în ședința din 31 martie, prefectul pentru județul Covasna. Propunerea UDMR, Ráduly István, primar de 17 ani al comunei Ozun, ar urma să își preia oficial funcția joi, 1 aprilie, după depunerea jurământului. Anunțul numirii a fost făcut și pe Facebook, de președintele UDMR Covasna, Tamás Sándor.

„După aproape 17 ani de muncă persistentă și consecventă în calitate de primar al comunei Ozun, în beneficiul locuitorii comunei Ozun și a județului, la solicitarea Organizației județene UDMR Covasna am acceptat nominalizarea subsemnatului în funcția de Prefect al județului Covasna. Astăzi, prin Hotârârea Guvernului am fost numit în funcția de prefect al județului Covasna. Mulțumesc pentru încrederea acordată. Vă asigur, că activitatea mea, ca și până acum, va continua să fie caracterizată prin profesionalism, corectitudine, transparență, fermitate și legalitate (sic!) ”, a scris, pe pagina sa de Facebook, Ráduly István. 

Prefectura Covasna este condusă în prezent de echipa formată din subprefecții Dulányi Balogh Szilárd (USR Plus), învestit în 4 martie, și Cosmin Boricean (PNL), învestit în 11 martie.

Premierul Florin Cîțu a anunțat la începutul lunii martie că, în total, au fost eliberați din funcție 103 prefecți și subprefecți, printre care și cei din județul Covasna, și au fost numiți 36 de prefecți din 42 și 75 de subprefecți din 85. Restul pozițiilor vacantate au fost preluate pe parcurs, fie urmează să se mai ia decizii în acest sens de actualul executiv și coaliția de guvernare. 

Instituția Prefectului Covasna i-a avut anterior la conducere pe Iulian Todor (prefectul din perioada decembrie 2019 – martie 2021), Sergiu Mitroi (subprefectul din perioada august 2020 – martie 2021) și actualul subprefect Cosmin Boricean (ianuarie 2020 – martie 2021).

Scurt istoric 

După Revoluție și până în prezent, la conducerea prefecturii Covasna au fost:

  • Fodor Francisc, 10 august 1990 - 21 iulie 1992;
  • loan-Dan Telea, 21 iulie 1992 - 11 august 1992;
  • Fodor Francisc și loan-Dan Telea, reprezentanți ai Guvernului, în vederea exercitării atribuţiilor prevăzute de lege pentru prefect şi subprefect, în județul Covasna, până la numirea titularilor acestor posturi, conform H.G. nr. 439/06.08.1992, 11 august 1992 - 25 martie 1993;
  • Vlad Adrian Cășunean, 25 martie 1993 - 23 decembrie 1996;
  • Gheorghe Tatu, 23 decembrie 1996 - 15 ianuarie 2001;
  • Horia Grama, 15 ianuarie 2001 - 07 ianuarie 2005;
  • György Ervin, 07 ianuarie 2005 - 29 ianuarie 2009 și 08 ianuarie 2010 - 11 mai 2012;
  • Codrin-Dumitru Munteanu, 29 ianuarie 2009 - 08 ianuarie 2010 și 11 mai 2012 - 30 ianuarie 2013;
  • Dumitru Marinescu, 30 ianuarie 2013 - 26 martie 2014;
  • Marius Popica,  26 martie 2014 - 18 decembrie 2014;
  • Sebastian Cucu, 18 decembrie 2014 - 11 decembrie 2019.
Distribuie articolul:  
|

POLITICA

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.