PRIMARI 21 februarie 2025

Investiții în infrastructură în Bodoc: canalizare, rețea de gaz și restaurarea Castelului Mikó

de Daniela Luca | 693 vizualizări

Unul dintre cele mai importante proiectele din 2024, pentru comuna Bodoc, este construcția a 900 de metri de zid de sprijin și cinci podețe peste pârâul Zălan, finanțate prin Programul „Anghel Saligny”, spune primarul Fodor István. Pentru anul 2025, administrația locală se concentrează pe extinderea rețelei de gaz în satele Olteni, Zălan și Bodoc.

În ceea ce privește zidul de sprijin și podețele peste pârâul Zălan, lucrările sunt finalizate în proporție de 99%, spune primarul. Aceste investiții au fost foarte importante pentru prevenirea inundațiilor și protejarea gospodăriilor din zonă.

„În 2024 am câștigat un proiect și se lucrează, pe Anghel Saligny, la canalizare în Olteni și Zălan. Trebuie să terminăm până la finalul anului 2025. Totodată, am terminat, în proporție de 99%, 900 de metri de zid de sprijin și cinci podețe la pârâul Zălan, tot prin Anghel Saligny. Am început și lucrările de restaurare la Castelul  Mikó din Olteni. Trebuie să fie gata în iulie, 2026. Săptămâna asta a fost aprobat dosarul pentru rețele de gaz Olteni, Zălan și Bodoc, tot din fonduri europene. Sper că peste o săptămână să mă cheme la minister pentru semnarea contractului. Acesta va fi cel mai important proiect pentru anul 2025”, ne-a spus Fodor István.

Acest proiect prioritar pentru 2025, necesită o cofinanțare de aproape 3 milioane de lei din bugetul local și va deservi peste 700 de locuitori, mai spune edilul.

„La obiective se mai adaugă și PUG-ul pentru Bodoc și Zălan, prin PNRR. Totuși, cel mai important este gazul pentru cele trei sate. Avem proiecte destule, doar să avem banii necesari în buget, pentru că la gaz aproape 3 milioane de lei este cofinanțarea din bugetul local. E al treilea an când lucrăm pentru proiectul acesta. În 2023 am început să facem studiul de fezabilitate, apoi au urmat DALI, avize, aprobări și până acum am cheltuit aproape 500.000 de lei doar pentru hârtii”, a explicat Fodor István.

♦♦♦

Acest articol face parte din campania „Aleșii covăsnenilor prezintă: Realizarea anului 2024 și Obiectivul pe 2025”, lansată de CovasnaMedia. Demersul continuă să ofere o platformă aleșilor locali din județ pentru a-și prezenta rezultatele și planurile, iar știrile sunt publicate de două ori pe săptămână pe covasnamedia.ro. Campania se va derula până la finalul lunii februarie.

Până acum, au mai fost publicate  materiale în care au răspuns întrebărilor noastre primarul orașului Sfântu Gheorghe, Antal Árpád, primarul din Valea Mare, Bogdan Ștefan Marin, primarul din Ilieni, Benkő Árpád-Jenő, primarul comunei Barcani, Nicolae Pastor, primarul din Întorsura Buzăului, Raul Urdă, primarul din Covasna, Gyerő József, primarul din Micfalău, Demeter Ferenc, primarul din Ozun, Bordás Enikő și primarul din Dobârlău, Bogdan Barbu.

Distribuie articolul:  
|

PRIMARI

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.