ACTUALITATE 19 decembrie 2016

Spiritul Crăciunului poposeşte la CNMV

de Covasna Media | 1256 vizualizări

Spiritul Crăciunului este adus la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe prin evenimentul „Bulgăraşi de Veste Bună”, organizat în zilele de 20 şi 21 decembrie, în curtea instituţiei între orele 10:00 - 12:00 şi 17:30 – 19:00.

„Deoarece, anul acesta, vacanţa de iarnă începe aproape în ajunul celebrării Nașterii Domnului, ne-am gândit că ar fi extraordinar să aducem spiritul Crăciunului şi în şcoala noastră prin diverse activităţi dedicate sărbătorilor de iarnă. Astfel, cu ajutorul celor de la Covalact şi Asociaţia de Tineret Ecou, am reuşit să instalăm în curtea şcolii o scenă, cu staţie şi tot ceea ce este necesar pentru derularea unor spectacole în aer liber. Conform unui program stabilit la nivelul şcolii, pe această scenă vor urca elevii colegiului nostru, care îi vor colinda atât pe profesori, părinţi, cât şi pe ceilalţi elevi. În acelaşi timp toţi ceilalţi colindători vor fi primiţi cu mare drag să ne colinde şi să ne transmită bucuria Crăciunului.  Aproape de noi, în acest demers au fost şi cei de la Diószegi, care ne-au asigurat că alături de colinde şi miros de brad, ne vom putea bucura şi de câte o felie de cozonac cald. Toţi cei care doresc să ne treacă pragul în aceste zile, între orele 10:00 – 12:00 şi 17:30 – 19:00 vor fi bine primiţi şi îi asigurăm de deschiderea noastră pentru a petrece câteva momente plăcute împreună”, spune directorul adjunct al CNMV, Maria Băilă.

Din programul activităţilor derulate cu ocazia acestui eveniment fac parte colinde româneşti, mesaje pentru Moş Crăciun, poezii în limbile română, engleză şi germană, dansuri moderne, teatru în limba română sau în engleză, şezători şi altele.

Mai mult, chiar dacă evenimentul „Bulgăraşi de Veste Bună” are loc marţi şi miercuri, în ziua de joi, 22 decembrie, între orele 10:30 şi 11:30, în sala de festivităţi a Colegiului se va derula din nou programul muzical Superar, coordonat de profesoara Elana Andrew.

Teme articol: CNMV Craciun
Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.