ACTUALITATE 10 ianuarie 2016

Sepsi SIC, victorie lejeră cu penultima clasată

de Sever Ioan Miu | 670 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi SIC a învins sâmbătă în deplasare cu 85-31 CS Rapid București. Partida a fost marcată de evoluția de vârf a lui Matea Tavic.

De la început, jocul a fost dominat de Sepsi SIC, care a obținut un frumos 27-7 din primul sfert, iar la pauză scorul a fost de 50-12 pentru oaspete. În al treilea sfert gazdele au obținut un scor de 11 puncte, iar Sepsi SIC 20, în timp ce ultima pătrime a adus 10 puncte pentru fetele noastre și 8 pentru rapidiste.

Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost, ca și la meciul tur cu Rapid, Matea Tavic, care a obținut acum 21 de puncte. Pe locul doi s-a situat, și acum, Janeesha Jeffery, cu 13 puncte, respectiv Annemarie Părău, cu 12 puncte. În meciul tur din noiembrie, Sepsi SIC trecuse, acasă, de Rapid cu 99 de puncte diferență.

Pe 23 ianuarie, Sepsi SIC va întâlni în Sala Sporturilor „Szabó Kati” echipa BCM Danzio Timișoara.