ACTUALITATE 29 februarie 2016

Minifotbal: Viitorul Sfântu Gheorghe a ajuns în finala Winter Cup Brașov

de Sever Ioan Miu | 1148 vizualizări

Între 26 și 28 februarie, CS Viitorul Sfântu Gheorghe a participat la trei turnee de minifotbal pentru copii, din care unul organizat de acest club. Astfel, de vineri până sâmbătă, la Brașov, a avut loc Winter Cup Brașov 2016 - Enjoy Sports, pentru grupa de vârstă 13-14 ani. Au participat 18 echipe, cele mai multe din România, dar și din Ucraina și Bulgaria. CSS Viitorul a jucat în grupa A pe care a câştigat-o (rezultate: 17-2 cu CSS Brașovia, 6-3 cu ACS Vidra și 4-4 cu Astra Giurgiu) calificându-se pentru fazele finale. În sferuri, Viitorul a învins cu 3-0 pe FC Brăila, în semifinale a câștigat cu CSM Iași (4-0), dar în finală a pierdut cu 2-4 în fața formației din Câmpulung Muscel.

Golgheterul Cupei a fost Vârtosu Norbert, cu 10 goluri în turneu.

Totodată, sâmbătă, 27 februarie, clubul a organizat, la Valea Crișului Cupa Viitorul, un turneu pentru copiii de 9-10 ani, unde au participat opt echipe. Finala s-a jucat între Viitorul Sfântu Gheorghe și Colțea Brașov, scorul fiind de 2-0 pentru covăsneni. Pe locul III s-a clasat OSK Sfântu Gheorghe. Cel mai bun portar a fost Korodi Krisztian, de la Viitorul, cel mai bun jucător, Ilyes Nimrod, tot de la această echipă, în timp ce Seres Robert de la OSK Sfântu Gheorghe a fost golgheterul turneului. Duminică, 28 februarie, o grupă de copii de 10-11 ani de la Viitorul a participat la o cupă la Târgu Secuiesc, unde a obținut locul 3 în grupă. Viitorul a făcut 0-0 cu Baraolt, tot 0-0 cu CSS Brașov și a pierdut cu 1-4 în fața formației din Miercurea Ciuc.