ACTUALITATE 15 decembrie 2009

În întâmpinarea sărbătorilor de iarnă la Şcoala „Varadi Jozsef”

de Covasna Media | 830 vizualizări
15dec2009-varadiChiar dacă situaţia generală a învăţă mântului românesc nu este una de bun augur, iar cadrele didactice şi elevii sunt afectaţi serios de ultimele decizii ale guver nanţilor noştri, totuşi la Şcoala cu clasele IVIII „Varadi Jozsef“ din Sf. Gheorghe sa decis ca porţile şcolii să nu se închidă, pentru elevi, mai devreme de 16 decembrie, în timp ce o parte a cadrelor didactice

Chiar dacă situaţia generală a învăţă mântului românesc nu este una de bun augur, iar cadrele didactice şi elevii sunt afectaţi serios de ultimele decizii ale guver nanţilor noştri, totuşi la Şcoala cu clasele IVIII „Varadi Jozsef“ din Sf. Gheorghe sa decis

ca porţile şcolii să nu se închidă, pentru elevi, mai devreme de 16 decembrie, în timp ce o parte a cadrelor didactice vor fi în activitate inclusiv în data de 18 decembrie. Aceste decizii au urmărit în primul rând asigurarea unui climat specific sărbătorilor de iarnă, astfel încât fiecare elev din şcoală să simtă emoţia Crăciunului, bucuria de a dărui, de a fi împreună cu ceilalţi şi de a întâmpina Noul An cu sufletul curat şi cu speranţa în mai bine. În acest sens, de săptămâna trecută au început să se desfă şoare în unitatea noastră de învăţământ diverse activităţi cu caracter festiv, pe scena şcolii noastre păşind elevi şi de la alte şcoli din localitate. Astfel, vineri – 11 decembrie, şcoala noastră a fost gazda Festivalului de colinde „Adolescent”, elevii şi cadrele didac tice bucurânduse de reprezentaţia unor solişti ale căror nume sunt deja consacrate pe scenele covăsnene: Balint Jozsef, Lazar Eniko, Paul Grosar şi grupul vocal „Cres cendo” al Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”, sub conducerea doamnei profe soare Liliana Grosar. Din partea şcolii noastre au urcat pe scenă elevii clasei a IIIa E, care sub coordonarea directă a învă ţătoarei Ballo Eniko au susţinut un frumos program artistic în ambele limbi. Colindele şi cadourile au constituit esenţa acestor manifestări care vor continua şi zilele următoare la nivelul tuturor claselor de elevi, încercând în acest fel să aducem bucuria Crăciunului în fiecare din noi. Cu aceleaşi gânduri, astăzi, de la ora 17, va avea loc „Serbarea Crăciunului” dedicată părinţilor, cadrelor didactice şi nu în ultimul rând elevilor. Protagoniştii acestei acţiuni sunt elevii din clasele VVIII care fac parte din Cercul de tradiţii ce funcţionează în şcoala noastră sub conducerea doamnei profesoare Luminiţa Gavrilă.

În speranţa că vom avea cu toţii un An Nou cu bucurii şi împliniri, direcţiunea şcolii urează tuturor cadrelor didactice, personalului, elevilor şi părinţilor şcolii noastre un sincer La mulţi ani!, multă putere de muncă şi sărbători fericite.

Dir. adj. Prof. Maria Băilă

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.