ACTUALITATE 9 septembrie 2012

Dániel Attila a rămas acasă

de Székely Emőke | 362 vizualizări

Triatlonistul din Sfântu Gheorghe Dániel Attila nu a mai plecat în Turcia, ratând astfel șansa de a urca pe podiumul Campionatelor Balcanice la Triatlon. Motivul este unul tehnic. Attila ne-a spus că suportul bicicletei nu a fost corespunzător, și risca să ajungă la Balcanice cu schimbătorul de viteză rupt, lucru ce i-ar fi făcut imposibilă participarea la startul competiției. Sportivul ne-a spus că a încercat și alte metode de împachetare a bicicletei, dar niciuna nu a fost potrivită pentru transportul cu avionul, astfel a rămas acasă.

La sfârșitul săptămânii a avut loc la Mediaș o nouă etapă din concursul Bioeel Triathlon Grand Prix, eveniment la care au participat trei sportivi din Sfântu Gheorghe. Jakab-Benke Hajnalka și Deák Zsombor au câștigat atât concursurile open, cât și cele ale categoriilor lor de vârstă (20-29 ani), iar Pulugor József a terminat primul la categoria 30-39 de ani, iar în concursul open a terminat pe locul 4.