ACTUALITATE 1 februarie 2016

Atletism: Claudia Bobocea s-a calificat la Campionatele Mondiale

de Sever Ioan Miu | 1676 vizualizări

După ce a luat aur în weekend la Vectis Indoor Meeting 2015 de la Luxemburg, sportiva CSM Sfântu Gheorghe Claudia Bobocea s-a calificat la Campionatele Mondiale de Atletism care vor avea loc în luna martie, în Statele Unite, la Portland. Baremul de calificare la Campionatul Mondial era de 4:13:00, iar timpul obținut de atletă a fost 4:09:64. „Cu timpul acesta se află la două secunde de baremul de calificare la Jocurile Olimpice”, ne-au declarat reprezentanții CSM.

Tot în acest weekend a avut loc, la București, etapa I de calificare pentru Campionatul Național de Atletism. Adelina Tănăsie a ocupat locul I la 800 de metri și un loc 3 la 400 de metri, în timp ce Cosmin Trofin a obținut locul I la 800 m.

Medalii de aur și la lupte

La Craiova, la finala Campionatului Național de Lupte Libere, Incze Kriszta și Adina Popescu au obținut locul I la categoria lor de greutate, iar Mădălina Linguraru și Roxana Andrei, locul III. La clasamentul pe echipe, CSM Sfântu Gheorghe a obținut locul III.