ACTUALITATE 29 mai 2017

Atleta Claudia Bobocea a câștigat un nou turneu internațional

de Iulia Drăghici - Taraș | 1569 vizualizări

Atleta Clubului Sportiv Municipal din Sfântu Gheorghe, Claudia Bobocea, a câștigat turneul internațional din Germania. Sportiva s-a clasat pe locul I la proba de 1.500 de metri, cu timpul de 4.09’57”.

În clasament, aceasta a fost urmată de o concurentă din Marea Britanie, care a avut un timp 4.09’70”, iar pe locul III s-a clasat o sportivă din Cehia, cu un timp de 4.12’25”.

În finala acestei competiții au participat 13 sportive, printre cele mai bune din Europa.

„Este un rezultat excepțional pentru Claudia Bobocea și CSM Sfântu Gheorghe. Pe 1 iunie sportiva CSM va participa la Diamond League, una dintre cele mai mari competiții de atletism din lume, care va avea loc la Paris în Franța”, ne-a declarat directorul CSM, George Carcadia.

La mijlocul lunii mai aceasta a terminat pe locul 7 cursa de 1.500 m de la concursul Diamond League de la Shanghai, cu un nou record personal, cu timpul de 4.06’33”, rezultat care i-a asigurat atingerea baremului pentru calificarea la Campionatul Mondial de Atletism, care se va desfășura la Londra în luna august.