Amenzi de peste 2 milioane de lei aplicate de Protecția Consumatorilor Covasna în primele 6 luni din 2025
Peste 2 milioane de lei – aceasta este valoarea amenzilor aplicate de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Covasna în prima jumătate a anului 2025, în urma a 555 de acțiuni de control desfășurate în județ. Printre neregulile constatate se numără produse expirate, etichete lipsă sau incorecte, lipsa autorizațiilor, practici comerciale înșelătoare și diferențe de preț între raft și casa de marcat. În total, au fost întocmite 480 de procese-verbale și emise 272 de avertismente.
Potrivit comisarului-șef adjunct Onica Csaba, controalele au fost realizate atât pentru soluționarea reclamațiilor, cât și în baza unor tematici naționale și locale de control. În prezent, în județul Covasna activează trei comisari (Ioan Oltean, Mihai Septimiu Priboi, Nicolae Claudiu Proca), alături de comisarul-șef adjunct, însă o parte din personal este detașat și în județul Harghita, unde este disponibil un singur comisar.
Cele 555 de acțiuni de control s-au împărțit astfel:
- 236 la produse alimentare;
- 139 la produse nealimentare;
- 180 la servicii (alimentație publică și servicii financiare).
Din aceste controale au rezultat 480 procese-verbale de constatare a contravenției, 272 de avertismente și amenzi în valoare de 2.000.353 de lei.
În cadrul controalelor efectuate la prestatorii de servicii, au fost închise temporar 35 de unități de alimentație publică din cauza unor probleme de igienă.
Probleme frecvente și practici comerciale incorecte
Printre deficiențele constatate anul acesta la nivel local se numără:
- lipsa autorizațiilor necesare (primărie, DSVSA);
- etichetare incorectă sau incompletă;
- lipsa traducerilor în limba română;
- produse expirate la vânzare;
- lipsa certificatelor de garanție și a instrucțiunilor de folosire la produsele de folosință îndelungată;
- cântare neverificate metrologic;
- practici comerciale incorecte.
„La practici comerciale incorecte, cele mai uzuale probleme sunt la supermarket-uri, adică neconcordanța între prețul afișat la raft și cel de la casă. Prețurile de schimbă printr-un click de la centru și până angajații apucă să afișeze prețurile noi, durează un pic, dar uneori acestea erau modificate înainte cu o zi și nici a doua zi nu erau schimbate. Sancțiunile pe aceste practici comerciale sunt destul de mari. Ele sunt în funcție de cifra de afaceri a operatorului economic. Concret, 50.000 de lei la un supermarket și dacă are cifră de afaceri sub un milion de euro, este de 20.000 de lei din care se poate plăti jumătate”, a declarat, săptămâna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, comisarului-șef adjunct Onica Csaba.
Conform acestuia, în perioada ianuarie–iunie 2025, CJPC Covasna a înregistrat 108 reclamații: 25 întemeiate, 23 soluționate amiabil, 32 neîntemeiate, iar restul au fost redirecționate, retrase sau nesoluționabile.
Au fost efectuate și 11 prelevări de produse pentru analize de laborator, dintre care 7 s-au dovedit neconforme.
Cele mai multe reclamații vizează furnizorii de energie electrică, subiect ce va fi detaliat într-un articol viitor cu exemple concrete.