SPORT 9 mai 2024

Victorii pentru ambele echipe covăsnene din Liga 3

de Marius Raczek | 745 vizualizări

Liga 3, Seria 5, a programat o etapă intermediară, atât Sepsi OSK II cât și KSE Târgu Secuiesc reușind să se impună, în partidele cu Ciucaș Tărlungeni respectiv AFC Odorheiu Secuiesc.

Sepsi OSK II (FOTO) a primit vizita echipei Ciucaș Tărlungeni, de care a trecut cu scorul de 4-0, după două reprize simetrice. Gyulai și Kocsis au marcat pe finalul primei reprize, în ultimul sfert al părții secunde mai trecându-și numele pe lista marcatorilor Bena și Vereguț. Antrenorul Valentin Suciu a utilizat lotul: Gedő – Varga, Vereguț, Nikula, Grigore, Bujdosó. Marin, Stanislav, Gyulai, Kocsis, Coman; rezerve: Bartha, Popa, Horciu, Bena, Sandu, Folea, Ene, Ureche, Berde.

Deși a întâlnit, pe propriul teren, liderul clasamentului zonei de Play-Out, KSE Târgu Secuiesc a luat toate cele trei puncte. Unicul gol al partidei a fost reușit de Turcu, în repriza secundă. Călin Moldovan a avut la dispoziție lotul: Albert – Bînța, Sütő, Cîrstean, Zöld, Agafiței, Dobos, Gajdó, Perényi,Turcu, Gergely; rezerve: Fábián, Botorok, Ketesdi.

În urma acestor rezultate, după șapte etape disputate în Play-Out, KSE Târgu Secuiesc ocupă poziția secundă, urmată la un singur punct de Sepsi OSK II. Etapa următoare Sepsi OSK II va evolua în deplasare la AFC Odorheiu Secuiesc, iar KSE Târgu Secuiesc la ultima clasată, SR Brașov.