SPORT 11 martie 2014

Victorie mare pentru Simona Halep la Indian Wells. Românca s-a calificat în sferturi

de Covasna Media | 669 vizualizări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 7 WTA, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 5.946.740 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei.

Halep a învins-o, în optimile de finală, cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, după o oră şi 39 de minute, pe Eugenie Bouchard (Canada), cap de serie numărul 18 şi poziţia 19 în ierarhia mondială.

Adversara lui Halep în sferturi va fi australianca Casey Dellacqua, care a obținut calificarea din oficiu. Lauren Davis nu s-a prezentat la meci din cauza unor probleme medicale.

Pentru calificarea în sferturi de finală la Indian Wells, Halep va primi 215 de puncte WTA şi un cec în valoare de 104.000 de dolari.