SPORT 13 iulie 2020

(Update) Victorie importantă pentru Sepsi OSK

de Covasna Media | 1223 vizualizări

În cadrul etapei a 9-a din Play-Out-ul Ligii 1, Sepsi OSK a trecut de Chindia Târgoviște, pe Stadionul Municipal din Sf.Gheorghe, cu rezultatul de 2-0 , astfel că echipa noastră a urcat momentan până pe locul 3 în clasament.

Meciul a început echilibrat, cu oaspeții având vădite intenții defensive, cu o apărare așezată pe două linii. Astfel, abia după primul sfert de oră am consemnat șutul lui Vașvari care, însă, nu a nimerit cadrul porții oaspeților. În continuare elevii lui Leo Grozavu au căutat să pună presiune, dar defensiva Chindiei a rezistat și cu prețul pierderii unui jucător. Într-un interval de doar trei minute, Ivancic a văzut de două ori cartonașul galben și implicit pe cel roșu.

Superioritatea numerică și-a spus cuvântul în minutul 43, când Aioani nu a reușit să prindă șutul expediat de Deaconu și atent, pe fază, Karanovic a deschis scorul.

În partea secundă Sepsi OSK a dominat, având o posesie superioară, ocaziile clare de gol însă au lipsit până aproape de finalul jocului, cu toate că Achahbar și Diaz și-au încercat șansa. Avea să vină minutul 79 când bara lui Achahbar a anunțat desprinderea. Inspirat introdus în locului lui Karanovic, care marcase în prima repriză, Safranko și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, ducând scorul la 2-0.

Cu această victorie, Sepsi OSK a obținut puncte importante în lupta pentru supraviețuirea în Liga 1.

Etapa a 9-a, Play-Out, Liga 1

Sepsi OSK-Chindia Târgoviște 2-0 (1-0)

Au marcat: Karanovic(43’), Safranko(85’)

Sepsi OSK: Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Ştefan - Vaşvari (Kovacs '86), Achabar, Deaconu (I. Fulop '46) - Carnat (Csiszer '81), Karanovic (Safranko '66), Ştefănescu (Diaz '46). Antrenor: Leo Grozavu

Chindia Târgovişte: Aioani - Martac, Benga, Piţian, Corbu - Neguţ (Florea '70), Şerban (Dangubic '56), Raţă (Yameogo '57), Dumitraşcu - Bic - Ivancic. Antrenor: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: Ştefănescu '12, Deaconu '37 / Ivanvic '30, '34, Raţă '34, Dumitraşcu '60, Dangubic "90+3

Arbitri: Sebastian Colţescu (central), Radu Adrian Ghinguleac, Alexandru Vodă (asistenţi) şi Sorin Costreie (rezervă).

Observator de arbitri a fost Liviu Ciubotariu.