SPORT 24 septembrie 2018

Turul Ciclist al României a tranzitat Covasna

de Covasna Media | 628 vizualizări

Etapa a treia a Turului Ciclist al României s-a desfăşurat pe un traseu între Braşov - Tg. Secuiesc şi Focşani. Județul Covasna a fost tranzitat de caravană.

Pe podium s-a situat rutierul Cristian Răileanu, component al echipei naționale a Moldovei, care a avut o întârziere de 37 de secunde față de câștigătorul rudei, olandezul Jonas de Jong. Răileanu s-a duelat pentru podium cu un alt moldovean, Nicolae Tanovițchi, de la Team Novak, pe care l-a învins la sprintul final.

În clasamentul general, Serghei Țvetcov este Tricou Galben, urmat de polonezul Mateusz Grablis și de turcul Onur Balkan. Apoi s-a plecat în etapa a patra, penultima, între Ploiești, Buzău și Târgoviște.  Această penultimă rundă a fost câștigată de olandezul Peter Schulting.

Cristian Răileanu conduce în ierarhia cățărătorilor, iar România  se află pe locul 11 în clasamentul echipelor.

Team Novak ocupă locul secund în clasamentul echipelor, după Friulli Team Cycling.

Duminică, 23 septembrie, pe un circuit urban din București, cu lungimea de 100 de kilometri, s-a alergat în ultima etapă din Mica Buclă.

Vom reveni cu rezultatele finale ale competiției.