SPORT 11 octombrie 2015

Șugaș Race 2015 – o nouă ediție de succes!

de Covasna Media | 668 vizualizări

Peste 350 de concurenţi au luat startul în cursele de la Şugaş Băi

Iubitori ai muntelui și ai sportului s-au întâlnit la acest sfârșit de săptămână la Șugaș Băi, pentru a participa la cea de-a treia ediție a Șugaș Race – concurs de alergare montană organizat de Asociația CovAlpin. Evenimentul este poate cel mai puternic ambasador al stațiunii Șugaș Băi și al zonelor înconjurătoare, an de an zeci de oameni din afara județului având ocazia să se îndrăgostească de aceste locuri minunate.

Șugaș Race este o competiție cu adversari pentru atleții profesioniști, dar pentru mulți dintre amatori este o competiție cu sine, o provocare ce îți testează limitele organismului și îți pune voința la încercare.

Atmosfera a fost și în acest an excelentă. Mediul multicultural și prietenos dă un farmec suplimentar acestui concurs. „Vin aici pentru atmosferă, nu neapărat pentru premii. Abia așteptăm să treacă anul, să ne bucurăm de locurile astea superbe, dar și de gulașul secuiesc, de apa minerală de aici, de „nu știu ce”-ul simpatic pe care îl au oamenii locurilor. E un concurs la care nu ai cum să nu te simți bine”, ne-a declarat Cătălin, unul dintre concurenți.

„La prima ediție la care am participat am crezut că alerg la capătul pământului, nici nu aveam experiență de trail. Dar ne-am îndrăgostit iremediabil de locul ăsta și de oameni și de atmosferă. În plus organizarea e bună și atunci plăcerea e și mai mare”, declară Cristina, la o nouă întâlnire cu Șugaș Race.

Sugas Race 2015 - 07

Peste 350 de concurenţi

114 concurenți s-au aliniat la startul cursei scurte și 82 au alergat în cursa lungă.

Traseul scurt a avut o lungime de aproximativ 17km și 800m diferență de nivel pozitivă, iar câștigătorii concursului au fost, la masculin: Bogya Gergely care a parcurs traseul în 1:11:57, urmat de Bogdan Damian 1:14:05 și Daniel Attila 1:16:31.

La feminin s-a impus Iulia Melinda Zudor cu timpul de 1:27:08, urmată de Ilinca Maria Tempeanu 1:41:02 și Diana Stoica 1:42:29.

Cursa lungă de alergare s-a desfășurat pe distanța de 27km și a fost câștigată de SzabolcsIstván Gyorgi, 1:53:41, urmat de Telacs Szabolcs 2:02:15 și Hajnal Robert 2:08:17.

Iulia Gainariu a fost victorioasă la feminin, cu 2:29:54, urmată de Angela Lăcrămioara Teodorescu 2:49:48 și Georgeta Manolaches în 3:00:20.

În competiția cicliștilor de MTB s-au înscris 53 de participanți la cursa scurtă și 18 la cursa lungă.

Ciprian Calancea a câștigat proba scurtă de MTB (37km) la capătul unui finiș spectaculos, în 2:00:56, urmat de Mircea Gustva Robert cu 2:00:59 și David Mihai 02:01:20. La feminin victoria i-a revenit lui Piringer Beata Adrienne cu 2:20:39, urmată de Lupuj Noemi cu 2:22:09 și Szabó Timea cu 2:41:39.

În cursa lungă (65km) victoria i-a revenit lui Hij Vasile cu 4:08:16, urmat de Silaghi Cristian 04:22:49 și Bagoly Levente 04:34:04. La feminin s-a impus Fodor Emese (care a obținut și locul 3 la categoria open!) cu 04:26:58, urmată de Bondor Salome 05:10:54 și Cindy Callewaert 05:17:05.

În disputa rezervată sportivilor de elită pe acest traseu, victoria i-a revenit lui Madaras Attila cu 2:49:18, urmat de Ilyes Ferenc 2:51:13 și Kelemen Arpad 2:57:59.

Fondul de premiere pentru sportivii participanți a fost de circa 7.000 de lei, atât pentru probele de alergare cât și pentru cele de mountain bike.

Felicitări tuturor câștigătorilor dar și participanților, competiția fiind o probă de anduranță la capătul căreia fiecare sportiv este în felul său un învingător.

Sponsorul principal al evenimentului a fost compania Autoliv.