SPORT 24 iunie 2019

Stăruința Zagon a promovat în Liga a III-a

de Covasna Media | 348 vizualizări

Campioana județeană la fotbal, Stăruința Zagon, a reușit să promoveze în Liga a III-a la fotbal. În returul barajului, Stăruința a pierdut în deplasare, pe terenul celor de la Olimpic Zărnești, din județul Brașov, cu scorul de 3-2. Cum Stăruința se impusese acasă, în tur, cu 2-1, scorul general al dublei a fost egal, 4-4. În acest caz a acționat regula golurilor marcate în deplasare, care sunt contabilizate dublu, Stăruința Zagon promovând astfel în eșalonul superior.

Fotbaliștii noștri au dominat tactic ostilitățile, ei conducând pe Stadionul Celuloza din Zărnești cu 1-0 și 2-1. Golul victoriei echipei gazdă s-a marcat abia în minutul al patrulea de prelungiri, fiind doar pentru palmares. Olimpic Zărnești mai avea nevoie de încă o reușită pentru a depăși Stăruința Zagon.

Iată rezultatele tuturor meciurilor de baraj interjudețean pentru promovare:

Regiunea 1, Nord-Est

Viitorul Albeşti (BT) - CSM BACĂU (BC) 1-1   (0-5 în tur)

OZANA TÂRGU NEAMŢ (NT) - Viitorul Liteni (SV) 1-2 (4-1 în tur)

Florin Apreutesei () / (20), (66)

Moldova Cristeşti (IS) - HUŞANA HUŞI (VS)  

Moldova Cristeşti nu are CIS şi nu are drept de participare.

Regiunea 2, Nord-Vest

UNIREA MIRŞID (SJ) - Viitorul Ulmeni (MM) 2-0  (2-2 în tur)

Ciprian Pavel (48, 83)

Minerul Rodna (BN) - CSM SATU MARE (SM) 1-1  (0-5 în tur) 

Luţu Avram (23) / Gabriel Cădar (53)

CSC SÂNMARTIN (BH) - CS Floreşti (CJ) 2-0   (2-0 în tur)

Sergiu Pop (58), Ionuţ Ban (65)

Regiunea 3, Centru

VIITORUL ŞELIMBĂR (SB) - CS Gheorgheni (HR) 2-1   (3-2 în tur)

Gabriel Tănase (59), Andrei Stoia (72) / Vlad Ţepeş (87 - pen.)

Olimpic Zărneşti (BV) - STĂRUINŢA ZAGON (CV) 3-2    (1-2 în tur)

Adrian Dascălu (31 - pen.), Ionuţ Stanislav (59), George Saragea (90+4) / Alex Dumitrache (11), Emanuel Creţulescu (52)

Sportul Petreşti (AB) - CSM TÂRGU MUREŞ (MS) 2-3   (0-6 în tur)

... (86 - pen.) / Robert Candrea (30), Viorel Ferfelea (72), ... (90 - autogol)

Regiunea 4, Vest

FORTUNA BECICHERECU MIC (TM) - Voinţa Lupac (CS) 6-1  (2-0 în tur)

Bogdan Centea (15), Deian Pecarov (23, 77), Zoran Radu (49), Andrei Hodiş (83), Brian Filimon (88 - pen.) / Cristian Popa (53)

Retezatul Haţeg (HD) - PROGRESUL PECICA (AR) 0-1  (1-2 în tur)

Dan Puie (6)

GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEŞTI (GJ) - CS Strehaia (MH) 3-0   (1-2 în tur)

Andrei Meliţă (55), Florin Popete (61), Darius Almajanu (89)

Regiunea 5, Sud-Vest

VIITORUL DĂEŞTI (VL) - Real Bradu (AG) 3-0   (2-1 în tur)

George Neacşu (18), Ştefan Paşoi (58, 79)

TRACTORUL CETATE (DJ) - Unirea Brânceni (TR) 1-0    (0-0 în tur)

Cătălin Poenaru (90)

Gloria Corneşti (DB) - CSM SLATINA (OT) 1-2   (0-2 în tur)

Valentin Enescu (78) / Ovidiu Popescu (2), Bogdan Panait (89)

Regiunea 6, Sud

Carmen Bucureşti (B) - MOSTIŞTEA ULMU (CL) 1-2    (3-3 în tur)

Gabby Batchabi (90) / Ştefan Radu (8), Nicuşor Romanescu (13)

Viitorul Pantelimon (IF) - RECOLTA GHEROGHE DOJA (IL) 0-0     (0-2 în tur)

CS BLEJOI (PH) - AS Mihai Bravu (GR) 6-1    (3-0 în tur)

Ionuţ Chisi (10), Dănuţ Iancu (32), Cristian Vasile (66, 90), Valentin Ursu (76), Cosmin Lambru (89) / Ciprian Stoica (71)

Regiunea 7, Sud-Est

AS Fotbal Team Săgeata (BZ) - ACS UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (GL) 0-3    (1-2 în tur)

Adrian Grigoraş (54, 88 - pen.), Sorin Frunză (64) 

Mausoleul Mărăşeşti (VN) - VIITORUL IANCA (BR) 0-3     (1-5 în tur)

Gazdele n-au avut ambulanţă şi arbitrul a pus punct meciului după 15 minute de aşteptat. Ianca va câştiga la ”masa verde”.

POSEIDON LIMANU - 2 MAI (CT) - Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) 6-1     (2-1 în tur)

Erdinci Cogali (55, 75), Enis Cogali (15, 60), Sorin Zgubea (22), Alexandru Ţugui (35) / ... (40)

Cristian Frisk

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.