SPORT 15 februarie 2014

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Doha

de Covasna Media | 550 vizualizări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de categorie Premier 5 de la Doha (Qatar), dotat cu premii de 2.440.070 de dolari, după ce a învins-o, scor 7-5, 6-2, pe sportiva poloneză Agnieszka Radwanska, a doua favorită.

Numărul 10 mondial, Simona e în prima finală din 2014 şi cea de-a zecea din carieră. Până în momentul de faţă a câştigat şase, toate anul trecut.

În finală, Simona Halep o va întâlni pe sportiva germană Angelique Kerber, cap de serie numărul 6 şi locul 9 WTA. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2009, în runda inaugurală a turneului de la Saint Raphael (Franţa, premii de 50.000 de dolari), când s-a impus românca, scor 5-7, 6-2, 7-5.

Simona Halep mai trecuse deja de o jucătoare din Top 10 la Doha, învingând-o în sferturi pe Sara Errani, numărul 7 mondial, scor 6-2, 6-0.

Prin calificarea în ultimul act la Doha, Halep şi-a asigurat un premiu 220.200 de dolari şi 585 de puncte WTA.

Pentru româncă, aceasta este prima finală din carieră la un turneu de categorie Premier 5.