SPORT 20 octombrie 2013

Simona Halep a câștigat turneul de la Moscova, al cincilea din carieră

de Covasna Media | 479 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a câștigat al cincilea său turneu din carieră, duminică, după ce a învins-o pe australianca Samantha Stosur (N. 7), cu 7-6 (1), 6-2, în finala turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 795.707 dolari.

Simona Halep, la a opta sa finală în circuitul WTA, a început foarte bine, cu un break, a avut 3-1, dar apoi Stosur a reușit o revenire și a preluat conducerea cu 4-3. Cele două au mers cap la cap până în tiebreak, chiar dacă jucătoarea antrenată de Adrian Marcu a beneficiat de numeroase șanse de break (5 mingi la 3-4 și 3 la 4-5). În tiebreak, jucătoarea constănțeană nu a lăsat nicio șansă adversarei sale și s-a impus cu 7-1, adjudecându-și primul set.

Cea mai bună jucătoare română a momentului a început cu stângul setul al doilea, după ce Samantha Stosur reușit breakul la primul ghem, dar a revenit apoi și a restabilit egalitatea, 1-1. Halep și-a făcut în continuare jocul său, a reușit un nou break (3-1), apoi scorul a devenit 5-2, câștigând setul cu 6-2 și meciul după o oră și 42 de minute.

Simona, cap de serie nr. 5, a trecut la Moscova, pe rând, de Magdalena Rybarikova în optimi (6-2, abandon al slovacei), și de rusoaicele Alisa Kleibanova (6-1, 6-1, în sferturi) și Anastasia Pavliucenkova (6-2, 6-1 în semifinale).

Stosur (19 WTA) avea 3-1 la meciurile cu Halep (18 WTA), pe care a învins-o în 2010 în primul tur la Roland Garros (7-5, 6-1 în primul tur), în 2011 tot la Roland Garros (6-0, 6-2 în turul secund) și în 2012 la Montreal (7-5, 4-4 abandon Halep, în șaisprezecimi). Prima victorie a Simonei a venit anul acesta, la Cincinnati: 6-4, 4-6, 6-2, în optimi.

Halep a mai câștigat anul acesta patru turnee, la Nuernberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta și New Haven, după ce pierduse finalele de la Bruxelles (2012) și Fes (2010, 2011).

La Moscova, finalista va primi un cec de 70.728 de dolari și 320 de puncte WTA, iar câștigătoarea se va alege cu 132.470 dolari și 470 puncte WTA.