SPORT 3 noiembrie 2013

Simona Halep a câștigat Turneul Campioanelor de la Sofia

de Agerpres | 539 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a câștigat duminică Turneul Campioanelor de la Sofia, competiție care încheie sezonul WTA și care este dotată cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce a dispus în finală de australianca Samantha Stosur (N. 4), cu 2-6, 6-2, 6-2.

Cea mai bună jucătoare română a momentului (22 ani, locul 14 WTA) și principala favorită a competiției s-a impus după o oră și 37 de minute de joc, reușind o spectaculoasă revenire, în urma unui început mai slab.

Australianca a început bine meciul, a câștigat serviciul, iar apoi a reușit să facă un break, desprinzându-se la 3-0. Halep a avut un moment important la 3-1 pentru Stosur, când a ratat două mingi de break și șansa de a reveni în meci. Jucătoarea de la Antipozi a scăpat de acest moment dificil și apoi nu a mai avut probleme în a încheia setul, cu 6-2, după 31 de minute.

Stosur a început cu dreptul și setul al doilea, dar Simona a egalat, 1-1, iar apoi a reușit un break, pentru 2-1. Stosur a egalat și ea, câștigând pe serviciul româncei, dar Halep a făcut un nou break și apoi nu a mai putut fi oprită, adjudecându-și setul în 34 de minute.

În decisiv, tot australianca a condus după primul ghem (1-0), iar cele două au mers cap la cap până la 2-2, după care Halep a făcut un break ce a cântărit foarte mult în economia meciului. Simona Halep a prins aripi și nu a mai cedat niciun ghem până la sfârșit, reușind cea mai mare victorie a carierei.

Halep, principala favorită a competiției, a câștigat Grupa Serdika după victorii în două seturi simetrice cu Anastasia Pavliucenkova (6-3, 6-3), Alize Cornet (6-4, 6-4) și Elina Svitolina (6-1, 6-1), iar în semifinale a dispus de Ana Ivanovic (Serbia/N. 2), cu 2-6, 6-1, 6-3.

Stosur (29 ani, 19 WTA) avea 3-2 la meciurile cu Halep (18 WTA), pe care a învins-o în 2010 în primul tur la Roland Garros (7-5, 6-1 în primul tur), în 2011 tot la Roland Garros (6-0, 6-2 în turul secund) și în 2012 la Montreal (7-5, 4-4 abandon Halep, în șaisprezecimi). Prima victorie a Simonei a venit anul acesta, la Cincinnati: 6-4, 4-6, 6-2, în optimi, iar a doua a fost în finala turneului de la Moscova, 7-6 (1), 6-2.

Printre numeroșii spectatori români care au susținut-o din tribune pe Simona Halep s-au numărat și Ministrul Tineretului și Sportului, Nicolae Bănicioiu, și fostul mare tenisman Ilie Năstase.

Românca, ajunsă la 53 de victorii în 2013, a câștigat anul acesta cinci turnee, la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven și Moscova, după ce pierduse finalele de la Bruxelles (2012) și Fes (2010, 2011). Halep va urca pe locul 11 în clasamentul WTA ce va fi dat publicității luni.