SPORT 9 ianuarie 2021

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câştigat derby-ul cu CSM Satu Mare

de Agerpres | 1232 vizualizări

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a învins-o pe CS Municipal Satu Mare cu scorul de 80-69 (20-22, 24-13, 19-12, 17-22), sâmbătă, pe teren propriu, în derby-ul Ligii Naţionale de baschet feminin.

După un prim sfert echilibrat, pe care echipa oaspete l-a terminat totuşi în avantaj, Sepsi SIC a preluat controlul şi s-a desprins decisiv dominând următoarele 20 de minute. CSM Satu Mare a revenit în ultimul sfert, dar nu a putut recupera ecartul de pe tabelă.

Rebekah Jasmine Gardner a fost cea mai bună de la învingătoare, cu 18 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive. Evoluţii notabile au avut Andra Mandache (12 p), Annemarie Godri Părău (12 p, 4 pd) şi Jovana Pasic (12 p, 3 rec).

Bria Goss a reuşit un double-double pentru CSM, cu 19 p, 10 rec, Alina Podar a contribuit cu 12 p, 6 pd, iar Erica Elaine Covile, cu 12 p, 6 rec.

Sepsi SIC a reuşit a noua victorie consecutivă, în timp ce formaţia sătmăreană a pierdut primul meci din acest campionat, după opt victorii.

ACS KSE Târgu Secuiesc a realizat scorul zilei, 115-25 cu CSU Rookies Oradea. Chelsea Lynn Mitchell a reuşit 36 de puncte pentru învingătoare.