SPORT 19 ianuarie 2024

Sepsi-SIC, învinsă de DVTK Miskolc

de Marius Raczek | 869 vizualizări

În fața unui adversar de calibru, DVTK Miskolc, poziția secundă în grupă, Sepsi-SIC a pierdut partida din etapa a 12-a contând pentru EuroLegue, echipa maghiară impunându-se cu rezultatul de 72-54.

Deși a avut momente bune de joc, mai ales până la pauză, Sepsi-SIC nu a putut să țină piept liderului campionatului maghiar, DVTK Miskolc. Gazdele au început în forță, dar în sfertul al doilea fetele pregătite de Zoran Mikes la un moment dat au preluat conducerea, însă la pauză s-a intrat cu un rezultat de egalitate, 34-34. La reluare DVTK Miskolc și-a impus voința distanțându-se constant, astfel că la final scorul a fost de 72-54 (22-11, 12-23, 21-10, 17-10). Principalele marcatoare au fost: Pasic (15 puncte), Hristova (11 puncte) și Green (9 puncte).

Pentru Sepsi-SIC urmează partida din cadrul Ligii Naționale de Baschet Feminin, care va avea loc duminică, 21 ianuarie,  cu începere de la ora 18:00, când la Sfântu Gheorghe va veni Universitatea Cluj.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook