SPORT 11 mai 2021

Sepsi-SIC e campioana României la baschet feminin

de Covasna Media | 1232 vizualizări

Deși în partida de luni, CSM Satu Mare s-a impus la o diferență considerabilă, Sepsi-SIC și-a arătat adevărata valoare și a câștigat a patra partidă a finalei Ligii Naționale de Baschet Feminin, devenind astfel pentru a cincia oară consecutiv campioana României.

Sepsi-SIC a început mai bine și după primul sfert a condus cu 20-16, dar CSM Satu Mare a revenit în sfertul doi, 19-12, și astfel la pauză conducea cu 35-32. Sfertul trei a revenit din nou echipei noastre, 14-9, pentru ca în sfertul patru să se desprindă decisiv, 19-12, fără a mai da nici o șansă sătmărencelor la a spera să ducă finala pentru încă o nouă confruntare. Sepsi-SIC s-a impus cu rezultatul de 65-56 (20-16, 12-19, 14-9, 19-12), principalele marcatoare fiind: Tobin-19 puncte, Gardner-13 puncte, Gödri-Părău-10 puncte, Mandache-7 puncte. O contribuție importantă a avut și Pasic cu 5 recuperări, dar și 6 puncte marcate.

Cu o singură înfrângere în ediția 2020-2021, Sepsi-SIC a cucerit titlul de campioană, trofeu care se adaugă Cupei României, cu evoluții foarte bune fetele antrenate de Zoran Mikes reușind în acest sezon eventul.

Felicitări tuturor celor implicaţi în aceste reușite !