SPORT 20 aprilie 2022

Sepsi-SIC, debut cu victorie în finala campionatului

de Covasna Media | 1056 vizualizări

Prima partidă din cadrul finalei Ligii Naționale de Baschet Feminin s-a disputat la Sfântu Gheorghe, Sepsi-SIC reușind o victorie fără prea mari emoții în fața echipei FCC Baschet UAV Arad cu rezultatul de 76-61(24-10, 24-17, 11-22, 17-12).

În primele două sferturi, fetele lui Zoran Mikes s-au descurcat foarte bine, astfel că la pauză conduceau cu 48-27. Arădencele au demonstrat că nu întâmplător au ajuns în finală, și au luat sfertul al treilea, dar, în ultimul sfert din nou Sepsi-SIC s-a impus . Cu acest succes, Sepsi-SIC a făcut un prim pas către cucerirea unui nou trofeu de campioană, o victorie și de moral în finala care se dispută după sistemul cel mai bun din cinci partide.

Principalele marcatoare în acest succes au fost: Fraser(19 puncte), Jones(15 puncte) și Raber(13 puncte). Brianna Fraser a fost desemnată MVP-ul partidei, alături de cele 19 puncte marcate, jucătoarea mai contribuind cu 16 recuperări și două pase dicisive.

A doua partidă a finalei se va disputa tot la Sfântu Gheorghe, joi, cu începere de la ora 19:00.