SPORT 6 mai 2021

Sepsi-SIC conduce cu 2-0 în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin

de Covasna Media | 896 vizualizări
Sursa foto - Facebook @sic.sepsi

Sepsi-SIC s-a impus și în cea de-a doua partidă din cadrul finalei Ligii Naționale de Baschet Feminin, care a avut loc la Sepsi Arena, și astfel fetele noastre conduc cu 2-0 în fața echipei CSM Satu Mare.

Față de prima partidă disputată, de această dată CSM Satu Mare a reușit să țină ritmul doar până la pauză, pentru ca apoi Sepsi-SIC să controleze atât sfertul al treilea, dar și ultimul pentru o victorie confortabilă cu rezultatul de 73-50 (14-12, 13-14, 20-10, 26-14). Cele mai multe puncte au fost marcate de: Gardner - 13 puncte, Mandache - 12 puncte, Orbán - 10 puncte, Gödri-Părău - 10 puncte. De asemenea, o contribuție importantă a avut-o Tobin, realizatoare a 9 intercepții.

Următoarea partidă va avea loc luni, 10 mai, la Satu Mare și poate fi decisivă în stabilirea echipei campioane, Sepsi-SIC având nevoie de victorie pentru a intra în posesia trofeului.