SPORT 8 noiembrie 2015

Sepsi SIC a învins Danzio Timișoara în deplasare cu 91 la 52

de Sever Ioan Miu | 490 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi SIC a învins în deplasare BCM Danzio Timișoara în etapa a opta a Ligii Naţionale şi rămâne neînvinsă în acest sezon. Surpriza partidei de sâmbătă a reprezentat-o Kilin Tünde, care a ajuns printre cele mai bune marcatoare ale meciului.

Primul sfert s-a terminat la egalitate, 21-21, pentru ca la pauza mare scorul să fie 45-34 pentru Sepsi SIC.

În al treilea sfert gazdele au marcat doar 9 puncte, iar punctajul lor a fost același în ultima pătrime a confruntării. Sepsi SIC a marcat în ultimele două sferturi 28, respectiv 18 puncte.

Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Shante Evans cu 20 de puncte, urmată de Tyaunna Marshall, cu 18 puncte. Kilin Tünde, o jucătoare cu o medie de 3,4 puncte în acest sezon, a surprins fanii alb-verzi, clasându-se pe locul trei cu 12 puncte.

Pe 11 noiembrie, Sepsi SIC va întâlni în Sala Sporturilor „Szabó Kati” Phoenix Galați.