SPORT 15 martie 2019

(Update) Sepsi Sfântu Gheorghe - CSU Craiova, scor 0-1, în play-off-ul Ligii I

de Covasna Media | 705 vizualizări

Sepsi OSK, a doua înfrângere în play-off

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a înregistrat cea de-a doua înfrângere din tot atâtea runde, în play-off-ul Ligii I la fotbal.

Covăsnenii s-au recunoscut învinși de puternica Universitatea Craiova, pe Stadionul Municipal din Sf. Gheorghe, cu scorul de 1-0 (1-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Mateiu, în minutul 18. În pofida rezultatului final, Sepsi OSK a jucat bine, având mai multe ocazii. Ne vin în minte cea a lui Florin Ștefan care, în prima repriză, a scăpat singur cu portarul advers. Apoi, după pauză, Jovanovic a avut o altă șansă importantă.

Craiova a demonstrat că este echipa mai experimentată și care în momentele-cheie știe să își gestioneze avantajul. Concluzia este că Universitatea Craiova a meritat succesul, însă, per ansamblu, evoluția elevilor lui Eugen Neagoe este încurajatoare, chit că în actuala ediție de campionat Sepsi OSK Sf. Gheorghe are șanse mici să urce mai sus de locul al șaselea.

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly - Moura, Viera, Jovanovici (Hadnagy 78), Sato (Hamed '71) - Velev, Rus - Nouvier, Flores (Vaşvari '60), Ştefan - Tandia. Antrenor Eugen Neagoe;

CS Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelici, Ferreira - Dimitrov, Bărbuţ (N. Rocha '73), Mateiu, Cicâldău, Bancu - Koljici (Fortes '86), Mihăilă (Drăgici '62). Antrenor Devis Mangia.

Cartonaşe galbene: Tiago Ferreira '45, Bărbuţ '70

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Ciprian Florin Danşa şi Bogdan Gheorghe - Sergiu Popa;

Observatori: Marian Dorobanţu şi Valentin Mateescu.

În urma acestui rezultat, clasamentul provizoriu al play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj - 30 de puncte, 2. CSU Craiova - 29, 3. FCSB - 25, 4. FC Viitorul - 22, 5. Astra Giurgiu - 21, 6. Sepsi - 19.