SPORT 2 februarie 2018

(Update) Sepsi OSK, victorie cu ACS Poli Timișoara. Cum arată clasamentul înaintea ultimelor meciuri

de Covasna Media | 924 vizualizări

Campionatul de fotbal Liga I s-a reluat cu un succes al celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Formația noastră a câștigat cu scorul de 1-0 (0-0) în fața celor de la ACS Poli Timișoara.

Jocul a fost abordat de către antrenorul Eugen Neagoe cu 9 fotbaliști noi în prima garnitură. Noii veniți au demonstrat că au valoare și că, în timp, odată ce se va suda formula, Sepsi OSK Sf. Gheorghe poate deveni una dintre cele mai bune formații din România.

Partida de pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești a început echilibrat, cu un ușor plus al covăsnenilor. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Filipe Oliveira, care, din lateral dreapta, a șutat violent de la marginea careului, însă Curileac, portarul advers, a respins în corner. Tot în prima repriză, tânărul Yasin Hamed ar fi putut marca la o fază de contraatac, plecată din careul nostru, centrarea lui Oliveira găsindu-l la 10 metri de poarta adversă.

Pe parcursul primului mitan, portarul nostru, Rîmniceanu, a avut câteva ieșiri nesigure, pe centrări, iar la o pasă simplă înapoi a preluat greșit, acordând corner pentru bănățeni.

Partea a doua a jocului a început cu un tempo ridicat al băieților noștri, care și-au creat câteva bune oportunități de a marca. Benjamin Kuku a reluat cu capul centrarea lui Oliveira, iar fundașii centrali au combinat pentru o fază la care golul părea sigur, Obsivac i-a trimis lui Viera, care, de pe linia careului mic, a trimis în portar.

Cheia jocului avea să se dovedească introducerea veteranului Hadnagy Attila, în locul unui mijlocaș, Alex Gorrin. Sistemul tactic s-a schimbat, iar Sepsi a putut ataca în forme variate.

Golul izbăvitor a venit în minutul 87, la o degajare lungă a portarului Rîmniceanu. Kuku a prelungit cu capul până la Hadnagy care, fără preluare, din piruetă, a șutat puternic. Voleul său a fost imparabil, subliniind poate și un interesant paradox: cu nouă jucători noi, foarte valoroși, golul victoriei l-a marcat tot un reprezentant al vechii gărzi.

Grație acestui succes, Sepsi a ajuns la un total de 18 puncte și, pentru moment, a urcat pe locul 12 în clasament. Echipa utilizată: Rîmniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Gorrin, Ghinga - Fülöp, Hamed, Oliveira - Kuku. Au mai evoluat Hadnagy, Patrick Petre și Dima.

Cartonașe galbene: Viera, Rîmniceanu, Ghinga și Olivera.

În alte partide care ne interesează în mod direct, din Liga I, rezultatele au fost următoarele:

Viitorul Constanța – Astra Giurgiu 1-1

FC Voluntari – CSM Politehnica Iași 0-4

Gaz Metan Mediaș – FCSB 1-2