SPORT 21 mai 2024

Sepsi OSK II a câștigat derby-ul covăsnean

de Marius Raczek | 1427 vizualizări

Programat în etapa a 9-a din Play-Out-ul Seriei 5, Liga 3, derby-ul covăsnean dintre Sepsi OSK II și KSE Târgu Secuiesc a revenit trupei lui Valentin Suciu care s-a impus cu rezultatul de 2-0.

Prima repriză a partidei a fost una echilibrată, ambele echipe având situații de a marca, totuși la cabine, pentru pauză, s-a intrat cu rezultatul de 0-0. Rezultatul final, și implicit soarta partidei s-a decis în ultimul sfert de oră, când alb-roșii au marcat de două ori, prin Bena, în minutul 75, și Ena, în minutele de prelungiri. Valentin Suciu a rulat următoarea echipă: Bartha – Varga, Vereguț, Nikula, Bujdosó, Grigore, Marin (Ene 46’), Bena, Ureche (Stanislav 46’), Coman (Horciu 89’), Sandu (Gyulai 46).

Pentru KSE Târgu Secuiesc, Călin Moldovan i-a utilizat pe: Albert – Zöld, Bînță, Sütő, Gajdó, Albu, Perényi (Botorok 76’), Fábián, Dobos (Agafiței 64’), Gergely (Veres 84’), Ketesdi (Bandi 64’).

Sepsi OSK II ocupă poziția secundă în clasamentul Ligii 3, Seria 5, Play-Out, iar KSE Stârgu Secuiesc este pe locul patru. În ultima etapă Sepsi OSK II se va deplasa la SR Brașov, în timp ce KSE Târgu Secuiesc va primi vizita celor Viitorul Curița.