SPORT 30 noiembrie 2018

(Update) Sepsi OSK a terminat la egalitate meciul cu Poli Iași

de Covasna Media | 1152 vizualizări

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sf. Gheorghe a terminat la egalitate, 1-1(1-1), meciul disputat la Iași cu Poli, scor stabilit încă de la pauză. Golurile au fost marcate de Vașvari (min.9) și costaricanul Flores (min. 21).

Echipa noastră a deschis scorul repede prin Vașvari, dar, din nefericire, nu a reușit să păstreze acest minim avantaj pe tabela de marcaj. La golul lui Vașvari, Tandi are o contribuție foarte importantă, el servindu-și coechipierul ideal în careu. Apoi Simonovski a ratat o mare ocazie, iar în repriza secundă același Vașvari a mai avut o excelentă oportunitate.

Meciul s-a disputat pe un frig pătrunzător, mercurul termometrelor coborând până la -12 grade Celsius. Cu toate acestea, terenul s-a prezentat în condiții bune. În poarta ieșenilor a fost un debutant, Târnovanu, dar fotbaliștii noștri nu s-au încumetat prea mult să șuteze pentru a-l pune la încercare.

După acest meci, echipa din Sfântu Gheorghe este pe poziția a șasea, cu 24 de puncte și un meci mai mult decât Astra (locul 7 cu 20 de puncte).

Sepsi OSK ocupa, înaintea acestei etape, poziția a  locul 6, cu 23 de puncte, iar Poli era pe 13, cu numai 17 puncte.

Echipa covăsneană nu a mai pierdut în deplasare de cinci etape, obţinând două victorii, în timp ce ieșenii au pierdut ultimele patru partide de acasă.

Echipele de start:

Poli Iași: Târnovanu - Gallego, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka, Cioinac - Soares, Flores, Sanoh - An. Cristea

Rezerve: Rusu, Bădic, Bekui, Chelaru, P. Petre, Al. Zaharia, Bosoi

Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi OSK: Fejér - Moura, Viera, Ad. Rus, Fl. Ștefan - Velev, Karnitski - Nouvier, Vașvari, Tandia - Simonovski

Rezerve: Niczuly, Sato, Prosser, Ursu, Hadnagy, Mensah, Hamed

Antrenor: Eugen Neagoe

Jovanovic și Drăghici au fost suspendați pentru acest meci, datorită cumulului de cartonașe galbene.

Rezultatele celorlalte jocuri disputate până la ora închiderii ediției tipărite:

CFR Cluj – FC Voluntari 5-0

Hermannstadt – Concordia Chiajna 2-1

Viitorul Constanța – Dinamo 4-1

Duminică seară au avut loc meciurile Universitatea Craiova – Dunărea Călărași și FCSB – Gaz Metan Mediaș, acest meci fiind programat pe Stadionul ”Trivale – Nicolae Dobrin” din Pitești.

Luni, de la ora 20.00, se închide runda cu Astra Giurgiu – FC Botoșani.