SPORT 3 februarie 2019

(Update) Sepsi OSK a început minireturul cu o înfrîngere pe terenul lanternei roșii

de Covasna Media | 690 vizualizări
Sursa foto - Facebook @VoluntariFC

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a cedat cu scorul de 4-2 (2-1) în fața celor de la FC Voluntari, ultima clasată în Liga I. Meciul a avut loc pe Stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari și a făcut parte din programul etapei cu numărul 22.

După un început echilibrat, ilfovenii au deschis scorul după un șut superb al lui Ricardinho, fundașul dreapta, expediat în minutul 22. Apoi Tandia a egalat după o lansare cu boltă a lui Jovanovic, o fentă înapoi și un șut puternic pe deasupra lui Vâtcă, portarul celor de la FC Voluntari.

Tandia a marcat al zecelea gol din acest sezon.

În minutul 36, la o fază fixă, o greșeală colectivă a apărării noastre i-a permis lui Balaur să șuteze din voleu. De Moura a scos mingea din spatele liniei porții, iar arbitrii au validat golul.

După pauză, neatențiile noastre defensive au creat spații largi pentru exprimarea echipei locale. Astfel, din preajma porții, atacanții Gadze și Tudorie și-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Pe final, chiar în minutul 90, Yasin Hamed a marcat un gol din poziție singur cu portarul.

Sepsi OSK a cedat lamentabil, fapt recunoscut de către antrenori și jucători. Până acum una dintre cele mai bune apărări din campionat, Sepsi OSK a primit patru goluri, iar locul de play-off este acum amenințat.

În ediția noastră de mâine vom reveni cu mai multe detalii, unele chiar inedite, pe marginea acestui joc.

Echipele de start

Voluntari: Vâtcă - Signorelli, Russo, Balaur, Ricardinho - G. Deac, Căpăţînă, Răuţă, I. Gheorghe - Gadze, Tudorie

Rezerve: Petrariu, Leasă, Buliga, Mihai, Krasniqi, A. Bălan, F. Bălan

Antrenor: Cristiano Bergodi

Sepsi: Niczuly - De Moura, Diarrassouba, Jovanovic, Sato - Velev, Rus - Drăghici, Vaşvari, F. Ştefan - Tandia

Rezerve: Fejer, Simonovoski, Karnitski, Hamed, Rudol, Carnat, Hadnagy

Antrenor: Eugen Neagoe

După acest meci, Sepsi OSK rămâne pe poziția a cincea, cu 33 de puncte, la egalitate cu următoarea clasată, Viitorul, care joacă acasă, în seara aceasta, de la ora 20.00, cu CSU Craiova.