SPORT 19 septembrie 2022

Sepsi OSK 2 s-a impus în derbyul covăsnean din Liga 3

de Covasna Media | 612 vizualizări

Stadionul „Doctor Sinkovits” a găzduit derbyul covăsnean programat în etapa a 4-a din Liga 3, Seria 5, în care Sepsi OSK 2 a trecut cu rezultatul de 3-1 de echipa gazdă, KSE Târgu Secuiesc.

Fără victorii în primele trei etape, ambele echipe au căutat să-și apropie primul succes în actuala ediție a Ligii 3. KSE Târgu Secuiesc venea și după o partidă disputată la mijlocul săptămânii în Cupa României, astfel, mai proaspătă, Sepsi OSK 2 a deschis repede scorul, încă din minutul 4, prin Nistor. Apoi tot elevii lui Valentin Suciu au marcat, autorul reușitei fiind Gyulai, gazdele reducând diferența în minutul 29, gol semnat de Santa. Scorul final l-a stabilit Rența în minutul 72.

Sepsi OSK 2 a obținut prima victorie în această ediție și a trecut pe poziția a patra în clasamentul Seriei 5, în timp ce, rămasă singura echipă fără victorie, KSE Târgu Secuiesc ocupă ultimul loc.