SPORT 1 februarie 2018

S-a stabilit componența selecționatelor pentru All Star Game-ul (m) de la Sf. Gheorghe

de Covasna Media | 322 vizualizări
Sursa foto - FR Baschet
Sursa foto - FR Baschet

Federaţia Romană de Baschet anunţă că a terminat centralizarea voturilor pentru stabilirea componenţei celor două selecţionate de baschet masculin, NORD şi SUD, care se vor confrunta în data de 14 februarie 2018, în „Arena Sepsi” din Sf. Gheorghe, în cadrul tradiţionalului „BT ALL STAR GAME”, evenimentul urmând să fie transmis în direct de DIGI SPORT, cu începere de la ora 19:00.

Astfel, în urma voturilor exprimate de public, de reprezentanţii mass-media şi de Departamentul Tehnic FRB, vă prezentăm mai jos componenţa celor două selecţionate care promit să facă spectacol în „Arena Sepsi” din Sf. Gheorghe, cu precizarea că ponderea stabilirii componenţei celor două selecţionate a fost: 30% vot public, 30% vot mass-media şi 40% vot tehnic. Iată componenţa selecţionatelor de la „BT ALL STAR GAME – SF. GHEORGHE 2018”:

SELECŢIONATA SUD

1. LASER Tyler Amos (BC CSU Sibiu)

2. MARTINIC Goran (SCMU Craiova)

3. Georges DARWICHE (CSM Steaua Bucureşti Eximbank)

4. TROUPE Sylvanus Porter (BCMU FC Argeş Piteşti)

5. DRAGOSTE Mirel Claudiu (BC CSU Sibiu)

6. PRATT Moneya Durell (BC CSU Sibiu)

7. PALICIUC Radu (BC CSU Sibiu)

8. SIRISCEVIC Ivan (SCMU Craiova)

9. KINNARD II Lawrence (BC CSU Sibiu)

10. ZEKOVIC Dragan (CSM Steaua Bucureşti Eximbank)

11. BACIU Cătălin (CSM Steaua Bucureşti Eximbank)

12. AGAFONOV Andriy (BCMU FC Argeş Piteşti)

Antrenori

Dan FLEŞERIU (BC CSU Sibiu) şi Hristu SAPERA  (BCMU FC Argeş Piteşti)

SELECŢIONATA NORD

1. WATSON Giordan Lee (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

2. KUTI Nandor Levente (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

3. PAŞALIC Muhamed (CSM CSU Oradea)

4. MANDACHE Andrei (CSM CSU Oradea)

5. JEREMIC Mladen (BC SCM Timişoara)

6. NICOLESCU Bogdan (CSM CSU Oradea)

7. KROMAH Lasannah V (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

8. GAJOVIC Goran (CSM CSU Oradea)

9. SAKIC Zelijko (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

10. TOROK Rolland (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

11. DIAZ Adrian Humberto (BC SCM Timişoara)

12. BARRO Ousmanne (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

Antrenori

Cristian ACHIM (CSM CSU Oradea) şi Mihai SILVĂŞAN (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

Reamintim că baza de vot a fost alcătuită din sportivi şi antrenorii principali ai tuturor echipelor din LNBM, numele acestora fiind prezente în programul de vot pentru public până în seara zilei de 28 ianuarie. După oprirea programului de vot, au fost validate 2.166 voturi exprimate din partea publicului, iar din partea mass-media şi-au exprimat preferinţele 14 instituţii de presa din întreaga ţară.

În cadrul selecţionatei Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Tyler Amos LASER (693) şi Sylvanus Porter TROUPE (634), iar în cadrul selecţionatei NORD au fost Giordan Lee WATSON (900) şi Nandor Levente KUTI (690). Preferaţii mass-media pentru selecţionata SUD au fost Tyler Amos LASER şi Dragan ZEKOVIC (câte 7 voturi) şi Cătălin Lucian BACIU (6 voturi), în vreme ce pentru selecţionata NORD au fost Giordan Lee WATSON (11), Zelijko SAKIC (10) şi Adrian Humberto DIAZ (7). La categoria antrenori, cele mai multe sufragii din partea publicului pentru SUD a adunat Dan FLEŞERIU (961), iar pentru NORD cel mai votat a fost Cristian ACHIM (747), în vreme ce preferaţii mass-media la această categorie au fost pentru SUD antrenorul Dan FLEŞERIU (6), iar pentru NORD antrenorul Cristian ACHIM (7 voturi).

 Totodată, în urma centralizării tuturor voturilor, putem anunţa şi cinci-ul de bază pentru fiecare selecţionată:

SUD*

1. LASER Tyler Amos – BC CSU Sibiu

2. TROUPE Sylvanus Porter – BCMU FC Argeş Piteşti

3. PRATT Moneya Durell  – BC CSU Sibiu

4. Dragan ZEKOVIC – CSM Steaua Bucureşti Eximbank

5. BACIU Cătălin – CSM Steaua Bucureşti Eximbank

* pe întreaga durată a primului sfert va fi folosit obligatoriu unul dintre sportivii români U23 – Georges DARWICHE şi Mirel DRAGOSTE.

NORD*

1. WATSON Giordan Lee – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

2. KUTI Nandor Levente – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

3. NICOLESCU Bogdan  – CSM CSU Oradea

4. SAKIC Zelijko – U-Banca Transilvani Cluj-Napoca

5. DIAZ Adrian Humberto – BC SCM Timişoara

* pe întreaga durată a primului sfert va fi folosit obligatoriu unul dintre sportivii români U23 – Nandor KUTI şi Bogdan NICOLESCU.

Reamintim faptul că, pentru selecţionata NORD au fost incluşi în baza de date pentru vot sportivi de la echipele U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC SCM Timişoara, CSM CSU Oradea, BC Mureş Tg. Mureş, Politehnica Iaşi şi BC Timba Timişoara, iar pentru selecţionata SUD au fost incluşi sportivi de la echipele CSM Steaua Bucureşti Eximbank, Dinamo Bucureşti, BC CSU Sibiu, BCMU FC Argeş Piteşti, Phoenix Galaţi şi SCMU Craiova.

Cristian Frisk

 

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.