SPORT 27 iunie 2019

Campionatul European U21 - Visul s-a terminat

de Covasna Media | 870 vizualizări
Sursa foto - UEFA

România părăsește Campionatul European U21 în semifinale, unde a fost învinsă de Germania.

România a fost învinsă, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret. Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Germanii s-au impus după două lovituri libere din finalul meciului.

Au marcat: Puşcaş '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90.

Fundașul stânga Florin Ștefan, legitimat la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, a jucat excelent în prima repriză, dar a urmat traiectoria descendentă a echipei, în mitanul al doilea. E drept că el a avut un adversar foarte greu de ținut, pe Oztunali, însă aceasta nu este o scuză.

Naționala de tineret a României a cucerit medaliile de bronz la turneul continental și s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor.