SPORT 29 mai 2019

Returul semifinalelor Cupei României se dispută miercuri și joi

de Covasna Media | 608 vizualizări

La mijlocul acestei săptămâni se dispută returul semifinalelor Cupei României, faza județeană, la fotbal. Miercuri, 29 mai, de la ora 17.00, FC Păpăuți primește, pe teren propriu, replica celor de la FC Cernat. Meciul este însă o simplă formalitate, deoarece în tur, la Cernat, Păpăuțiul, o specialistă a Cupei României de altfel, s-a impus cu categoricul scor de 9-0.

Mai disputată va fi semifinala dintre Stăruința Zagon și Nemere Ghelința, programată joi, 30 mai, de la ora 17.00. În tur, Nemere a câștigat cu 1-0, așa că deznodământul este greu de pronosticat. În cazul în care, în dublă manșă, rezultatele sunt identice, se joacă prelungiri, două reprize a câte 15 minute fiecare. Dacă egalitatea persistă, se trece la executarea loviturilor de departajare, din punctul de pedeapsă. Acționează regula golurilor marcate în deplasare care, în caz de egalitate, sunt contabilizate dublu.