SPORT 27 mai 2019

Punct final în Liga a III-a la fotbal

de Covasna Media | 482 vizualizări

În Seria I a Ligii a III-a la fotbal, în week-end au avut loc ultimele meciuri. KSE Tg. Secuiesc a terminat sezonul cu o victorie de prestigiu, în deplasare la Piatra Neamț, fapt care a permis echipei noastre o clasare onorabilă, direct proporțională cu bugetul afectat.

Rezultatele și marcatorii:

CSM Râmnicu Sărat - Şomuz Fălticeni     0-2

Lucian Luchian (65), Eduard Julei (81 - pen.)

FC Botoşani 2 - CSM Focşani     1-0

Roger Dănilă (90+3)

Bucovina Rădăuţi - Foresta Suceava     4-1

Andrei Cerlincă (11), Robert Ciobanu (14), Radu Ungurianu (51), Ionel Stoian (82) / Robert Martin (24)

ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ - KSE Târgu Secuiesc     1-2

Vlăduţ Andreş (29) / Szilard Csaba Tompa (14), Nicolae Păun (88)

Sănătatea Darabani - Metalul Buzău     0-4

Dan Stan (25 - pen.), Alin Iacob (60), Ionuţ Radu (70), Sabin Sava (71)

CSM Paşcani - Sporting Lieşti     2-3

Iliuţă Unghianu (32), Cezar Tătăruşanu (90 - pen.) / Cristian Bahnaşu (14, 51), Alexandru Stan (67)

Ştiinţa Miroslava - Suporter Club Oţelul Galaţi     5-1

Denis Botezatu (3), Cosmin Nemţanu (40, 62), Alexandru Marin (53, 63) / Mihai Manău (87)

SCM Gloria Buzău stă.     

Clasament:

1

SCM Gloria Buzău                                  

28          

23           

4           

1             

77-17              

73

2

Bucovina Rădăuţi

28

18

3

7

51-19

57

3

ACS Suporter Club Oţelul Galaţi

28

16

5

7

46-31

53

4

Ştiinţa Miroslava

28

16

2

10

43-32

50

5

CSM Focşani

28

14

7

7

41-24

49

6

Foresta Suceava

28

14

7

7

50-39

49

7

Metalul Buzău

28

13

6

9

47-34

45

8

Sporting Lieşti

28

12

4

12

41-36

40

9

KSE Târgu Secuiesc

28

11

4

13

46-51

37

10

ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ

28

10

5

13

35-34

35

11

Şomuz Fălticeni

28

8

5

15

28-54

29

12

FC Botoşani 2

28

8

4

16

29-45

28

13

CSM Paşcani

28

7

4

17

33-51

25

14

CSM Râmnicu Sărat

28

4

6

18

22-51

18

15

Sănătatea Darabani

28

2

2

24

21-92

8

                     

În seria a V-a, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc deja obținuse promovarea. Iată rezultatele acestei serii geografice:

MSE Târgu Mureş - CFR Cluj 2     2-1

Mircea Ungur (6), Tamaş Moldovan (27) / Claudiu Petrila (31 - pen.)

Minaur Baia Mare - AFC Odorheiu Secuiesc     2-1

Răzvan Lupu (36), Valer Giurgiu (77) / Vekas Barna (52)

ACS Unu Fotbal Gloria - CS Iernut    5-3

Claudiu Meşter (10, 30), Marius Curtuiuş (25), Cristian Bucur (40), Alexandru Cilean (42) / Adrian Pop (15), Codruţ Gliz (20), Arnold Szilagyi (51)

Sticla Arieşul Turda - ACS Fotbal Comuna Recea    1-1

Valentin Lemnaru (52) / Brian Lemac (5)

Sănătatea Cluj - Gaz Metan Mediaş 2     4-1

Cosmin Tilincă (10), Csaba Kiss (35 - pen.), Cătălin Vaida (50), Dan Roman (65) / Lică Mîndrean (55)

Olimpic Cetate Râşnov - Unirea Tăşnad     5-2

Andrei Poverlovici (2, 52), Sorin Strătilă (20), Alexandru Vîrlan (38), Flavius Staicu (80) / Angelo Cocian (77, 90)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea Dej    1-1

Szilard Vereş (83) / Florin Blaj (14)

Avântul Reghin - AFC Hărman     2-1

Adrian Luca (2), Bogdan Stavilă (48) / Diego Alupoaie (14)

Clasament:

 

1

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

30

22

5

3

80-18

71

2

ACS Fotbal Comuna Recea

30

20

3

7

85-34

63

3

Minaur Baia Mare

30

16

9

5

46-22

57

4

Olimpic Cetate Râşnov

30

17

4

9

39-30

55

5

Sănătatea Cluj

30

16

5

9

52-32

53

6

Avântul Reghin

30

15

7

8

46-31

52

7

Sticla Arieşul Turda

30

14

8

8

50-35

50

8

CFR Cluj 2

30

13

7

10

62-46

46

9

AFC Unu Fotbal Gloria

30

12

7

11

46-44

43

10

AFC Odorheiu Secuiesc

30

11

5

14

41-40

38

11

Unirea Dej

30

9

9

12

42-41

36

12

AFC Hărman

30

9

8

13

42-43

35

13

Unirea Tăşnad

30

8

6

16

47-67

30

14

MSE Târgu Mureş

30

6

4

20

26-86

22

15

Gaz Metan Mediaş 2

30

3

3

24

26-81

12

16

CS Iernut

30

3

2

25

34-114

11

                     

Au promovat în Liga 2:

Seria 1: SCM Gloria Buzău

Seria 2: Rapid

Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele

Seria 4: CSM Şcolar Reşiţa

Seria 5: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

Au retrogradat în Liga 4:

Seria 1: Sănătatea Darabani, CSM Râmnicu Sărat, CSM Paşcani

Seria 2: Delta Dobrogea Tulcea (exclusă şi desfiinţată), CSM Olteniţa, Sportul Chiscani, Agricola Borcea (cel mai slab loc 12)

Seria 3: Viitorul Domneşti, AFC Hermannstadt 2, Sporting Roşiori, Atletic Bradu

Seria 4: CS Ocna Mureş, CSM Lugoj, Millenium Giarmata, CNS Cetate Deva

Seria 5: CS Iernut, Gaz Metan Mediaş 2, MSE Târgu Mureş, Unirea Tăşnad

Linia de clasament a echipelor clasate pe locurile 12 în cele cinci serii (după scăderea rezultatelor obţinute cu formaţiile de dedesubt):

Seria 1: 12.     FC Botoşani 2         22     5     3     14     17-41 (24)    18 pct.

Seria 2: 12.     Agricola Borcea       22     5     3     14     33-74 (41)    18

Seria 3: 12.     AFC Astra 2            22     6     4     12     22-41    22

Seria 4: 12.     Unirea Alba Iulia     22     4     8     10     22-37     20

Seria 5: 12.     AFC Hărman           22     4     8     10     24-34     20

*Agrigola Borcea este cea mai slabă dintre echipele clasate pe locurile 12, fiindcă a avut un golaveraj mai prost decât FC Botoşani 2, cu care se afla la egalitate de puncte

Cristian Frisk

 

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.