SPORT 22 august 2018

Programul etapei a III-a a Cupei României la fotbal

de Covasna Media | 223 vizualizări

Marţi, 28 august 2018 şi miercuri, 29 august 2018, cu începere de la ora 17:30, va avea loc faza a treia a etapei naţionale a Cupei României.

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 17 iulie 2018, în această etapă au intrat în competiţie cele 28 de câştigătoare ale fazei a II-a şi 14 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a competiţiilor Liga 2 şi Liga 3, urmând a se disputa un total de 21 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc. Pentru faza a doua a Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete, cuantumul acestora fiind, după cum urmează:

– dacă clubul gazdă va evolua în sezonul 2018-2019 în Liga 4 – 940 RON, dintre care pentru arbitru 340 RON, iar pentru fiecare asistent câte 300 RON

– dacă clubul gazdă va evolua în sezonul 2018-2019 în Liga 3 – 1.966 RON, dintre care pentru arbitru 764 RON, iar pentru fiecare asistent câte 601 RON

Conform articolului 54, punctul 2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate articolul 30, punctul 11 din ediţia 2018 a ROAF, regulament aprobat în şedinţa Comitetului de urgenţă din 20 iulie 2018, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiția ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.

În privinţa numărului maxim de jucători extracomunitari folosiţi în jocurile din Cupa României, se aplică următoarele reguli:

a) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din aceeaşi categorie, se aplică regulile stabilite pentru categoria respectivă;

b) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din categorii diferite, se aplică regulile stabilite pentru categoria superioară.

În conformitate cu articolul 30, punctul 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancţiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF.

Iată şi programul partidelor din această fază a competiţiei:

  • CSM Bucovina Rădăuţi – ACS Foresta Suceava
  • CSO Viitorul Liteni – CS Ştiinţa Miroslava
  • ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Aerostar Bacău
  • CS Sporting Lieşti – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
  • CSM Focşani 2007 – AFC Metalul Buzău
  • CSA Axiopolis Sport Cernavodă – ASSSC Farul Constanţa
  • ACSM Olteniţa – AFC Unirea 04 Slobozia
  • AFC Progresul 1944 Spartac – CS Afumaţi
  • SC Fotbal Club R Bucureşti – AFCM Alexandria
  • CS Sporting Roşiori 2008 – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele
  • CSM Slatina – ACSO Filiaşi
  • CS Tunari – ACS Petrolul 52
  • CSM Flacăra Moreni/AS Gloria 2015 Corneşti* – CS Olimpic Cetate Râşnov
  • AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
  • CS Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea
  • ACS Unu Fotbal Club Gloria/CSM Avântul Reghin* – AS FC Universitatea Cluj
  • AFC Unirea 1924 – CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca
  • ACS Industria Galda/ACS Performanţa Ighiu* – AFC Metalurgistul Cugir 1939
  • CSM Şcolar Reşiţa – ACS Energeticianul
  • CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSM Lugoj
  • CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Şoimii Lipova

* În cadrul fazei a doua a competiţiei, partidele ACS Industria Galda – ACS Performanţa Ighiu, AS Gloria 2015 Corneşti – CSM Flacăra Moreni și ACS Unu Fotbal Club Gloria – CSM Avântul Reghin nu s-au disputat, o decizie în ceea ce privește rezultatul final urmând a fi luată de către Comisia de Disciplină și Etică.

KSE Tg. Secuiesc a fost eliminată în turul anterior, iar Sepsi OSK Sf. Gheorghe va intra pe tablou începând din faza 16-imilor de finală.

Cristian Frisk

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.