SPORT 8 august 2011

Primul loc la Supermaratonul Tuşnad

de Covasna Media | 373 vizualizări

Duminică a fost organizată cea de a zecea ediţie a concursul de alergare pe şosea “Tuşnad  - Supermaratonul Secuiesc”, pe distanţa de 46 km. Concursul a avut loc pe următorul traseu: Miercurea Ciuc – Sâncrăieni – Sânmartin – Cozmeni – Tuşnad – Vrabia – Sânsimion – Sântimbru  –  Sâncrăieni – Miercurea Ciuc. La concurs se putea participa la individual sau ştafete de 4 sportivi fiecare alergând 11,5 km.

La concurs au luat parte şi membrii Cercului de alergare Gall Lajos din Sfântu Gheorghe. Csutak Tamas, care luna trecută a împlinit 50 de ani, a produs surpriza concursului, obţinând locul I dintre 29 de concurenţi la general după 3 ore 11 minute 24 secunde. Pe locul II s-a clasat Dănuţ Cernat din Bucureşti cu 3 ore 14 minute 28 secunde, iar pe locul III a sosit Takacs Szabolcs din Cotormani cu timpul de 3 ore 14 minute 57 secunde. Cătălin Vrabie a terminat pe locul 11, cu timpul de 4 ore 00 minute 15 secunde, iar Racz Attila Zsombor a abandonat după 25 de km parcurşi.

La ştafete femei echipa  noastră alcătuită din Buzsi Andrea, Pall Erzsebet, Dobai Magdolna şi Szabo Iren a  obţinut locul III la general şi locul I la categoria de vârstă 200-250 ani.

Organizatorii au înmânat premii speciale pentru cei trei sportivi care au participat la toate cele 10 ediţii ale concursului, Ioan Burlacu - Iaşi, Kedves Laszlo - Miercurea Ciuc şi Csutak Tamas – Sfântu Gheorghe.