SPORT 20 decembrie 2015

Prima înfrângere pentru Sepsi SIC în acest sezon: 74-77 cu Olimpia Brașov

de Sever Ioan Miu | 577 vizualizări

12391165_1673950996152435_8084137642831306966_n

Echipa de baschet feminin Sepsi SIC a suferit sâmbătă prima înfrângere din acest sezon. Covăsnencele au pierdut cu 74-77 în deplasare la Olimpia CSU Brașov, echipă aflată pe locul 2 în campionat.

Olimpia le-a dominat pe covăsnence încă din primul sfert, terminat cu 18-14. În al doilea sfert, brașovencele au marcat, încă o dată, cu patru puncte în plus, iar la pauză tabela de marcaj afișa 35-27. Sepsi SIC a revenit spectaculos în sfertul al treilea şi a preluat conducerea cu 4 puncte, însă în ultimul sfert brașovencele au marcat 28 de puncte, iar covăsnencele doar 21. Scorul final, de 77-74 pentru gazde, vine după ce, în tur, Sepsi SIC învinsese echipa din Brașov cu 83-59.

Topul punctajului obținut de baschetbalistele Sepsi SIC a oferit o surpriză. Astfel, dacă locul I a fost ocupat de Janeesha Jeffery cu 17 puncte, pe locul II, cu 13 puncte fiecare, s-au plasat trei jucătoare: Kilin Tünde, Amanda Thompson și Tyaunna Marshall.

Următorul meci va avea loc pe 23 decembrie, la ora 19, când covăsnencele le vor înfrunta din nou pe jucătoarele CS Municipal Târgoviște. În pauza meciului, organizat în Sala Sporturilor „Szabó Kati”, Sepsi SIC așteaptă, din partea tuturor celor cu inimă bună, dulciuri, jucării și alte cadouri pentru copiii nevoiași, puse în cutii de pantofi.