SPORT 10 aprilie 2013

Patru medalii pentru România la Europenele de Haltere

de Covasna Media | 543 vizualizări

Dacă în weekend, echipele româneşti au luat bătaie la handbal şi la tenis, în schimb, echipa de haltere a reuşit o serie de performanţe remarcabile.

La Campionatele Europene de haltere, competiţie ce are loc în Albania, la Tirana, România a obţinut deja patru medalii.

Primele trei au fost câştigate de Elena Andrieş (18 ani). Sportiva de 47 de kilograme a câştigat:  *argintul la smuls = a ridicat 81 de kilograme  *bronzul la aruncat = a ridicat 98 de kilograme *bronzul la total = cu 179 de kilograme

Croitoru s-a clasat pe locul 2

După Andrieş i-a venit rândul lui Florin Croitoru să facă spectacol la Tirana. Sportivul de 62 de kilograme s-a clasat pe locul 2 la smuls, cu 135 de kilograme, şi a câştigat argintul. El a ratat „la mustaţă” alte două medalii, clasându-se pe locul 4 la aruncat (155kg) şi la total (290kg).