SPORT 5 iulie 2022

Molnár Ede, bronz la Europenele de mountain bike

de Marius Raczek | 917 vizualizări

Ciclistul Molnár Ede, originar din Sfântu Gheorghe, a reușit o performanță notabilă în cadrul probei de cross-country eliminator, la Campionatul European de mountain bike din Portugalia, unde a cucerit medalia de bronz.

La cei 26 de ani, Molnár Ede este de șase ori campion al României și, la cea de-a doua participare în cadrul puternicei competiții europene, a obținut un rezultat chiar peste așteptările sale. Medalia de bronz este cel mai bun rezultat al său de până acum, concurând alături de 17 sportivi din zece țări.

Clasamentul final al competiției a fost următorul: 1. Jakob Klemenčič (Slovenia), 2. Ricardo Marinheiro (Portugalia), 3. Molnár Ede (România), 4. Bruno Silva (Portugalia), 5. Patrick Pescaru (România).