SPORT 27 noiembrie 2018

Medalii pentru covăsneni la Cupa României

de Covasna Media | 610 vizualizări

În perioada 22-25 noiembrie, la Tg. Jiu au avut loc întrecerile Cupei României la lupte pentru cadeți. Sportivii de la cluburile covăsnene de profil au urcat, de mai multe ori, pe podiumul de premiere.

Începem enumerarea cu băieții care au concurat la lupte libere. Mircea Păduraru (CSM Sf. Gheorghe), la 48 de kilograme, a cucerit medalia de bronz. Kertész Mátyás (CSS Sf. Gheorghe), la 55 de kilograme, a fost, de asemenea, pe locul al treilea. Nichifor Levente (CSM Sf. Gheorghe) a cucerit Cupa României la categoria de greutate 60 de kilograme, acest succes fiind unul răsunător.

La feminin, Fazakas Szidonia (CSM Sf. Gheorghe), la 43 de kilograme, a fost a treia în clasament. Neagu Narcisa (CSS Sf. Gheorghe), la 73 de kilograme, s-a ales tot cu medalia de bronz.

Stilul greco-romane nu are o tradiție deosebită în județul Covasna, deci nici o reprezentare valorică pe măsură.

Felicitări medaliaților de lângă Poarta Sărutului !