SPORT 1 iunie 2010

Locul 2 la supermaratonul Bekescsaba - Arad - Bekescsaba

de Covasna Media | 712 vizualizări
Sâmbătă şi duminică s-a desfaşurat cea de a 13-a ediţie a Supermaratonului Internaţional Békéscsaba-Arad-Békéscsaba, 196,9 km. La această manifestare sportivă au participat peste 400 de competitori la mai multe secţiuni: alergare, role, biciclete. Judeţul Covasna a fost reprezentat de membrii Cercului de alergare Gáll Lajos din Sfântu Gheorghe, cu trei ştafete - două de băieţi şi una de fete. Ca şi la precedentele

Sâmbătă şi duminică s-a desfaşurat cea de a 13-a ediţie a Supermaratonului Internaţional Békéscsaba-Arad-Békéscsaba, 196,9 km. La această manifestare sportivă au participat peste 400 de competitori la mai multe secţiuni: alergare, role, biciclete. Judeţul Covasna a fost reprezentat de membrii Cercului de alergare Gáll Lajos din Sfântu Gheorghe, cu trei ştafete - două de băieţi şi una de fete. Ca şi la precedentele ediţii, acestea au avut o prestaţie remarcabilă. Echipa Háromszék I, formată din Csutak Hunor-Tamás, Rácz Levente-Botond, Sárosi Francisc, Csutak Tamás si Erőss Lehel, a parcurs distanţa de 196,9 km în 12 ore 25 de minute şi 9 secunde, timp cu care a obţinut pentru a treia oară consecutiv locul II în clasamentul general şi locul I la categoria 176-200 ani (vârsta cumulată a membrilor ştafetei). De asemenea, ei au câştigat şi cupa decernată primei echipe din România. Echipa Háromszék II, alcătuită din Pulugor József, Kovács Attila, Bihari Szilárd-Attila, Mezei Loránt şi Imreh Zoltán a ocupat locul 8 în clasamentul general şi locul III la categoria de vârstă sub 175 ani. Echipa de fete formată din Szabó Irén-Rozália, Páll Erzsébet, Buzsi Andrea, Albert Zsuzsa şi Cristea Florica în clasamentul fetelor a ocupat locul IV şi locul I la categoria de vârstă 201-250 ani. Participarea sportivilor a fost asigurată de Consiliul Judeţean Covasna şi Consiliul Local Sfântu Gheorghe.

Teme articol: Gall Lajos alergare